19 Јануари, 2022
0.0312

Дали Европа е блиску до војна?

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2022

Полска предупредува дека Европа е поблиску до војна од кога било досега во последните 30 години. 

Ова е ставот на полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау. Тој ова го изјави за време на третата рунда дипломатски разговори оваа недела, чија цел беше да се смират тензиите поради барањето на Русија никогаш да не и се дозволи на Украина да влезе во НАТО, пренесува Ројтерс.

Полскиот министер посочи дека најопасниот конфликт во областа на ОБСЕ во моментов е во Украина и дека неговата прва посета како претседавач со ОБСЕ ќе биде токму во таа земја.

Рау се изјасни за продолжување на дијалогот, но рече дека консензус може да се постигне само со почитување на меѓународното право.

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска повтори дека ЕУ го поддржува интегритетот и територијалниот суверенитет на Украина и ја предупреди Русија да не презема чекори кои дополнително ќе ја загрозат стабилноста и безбедноста на таа земја.

Борел од Брест, во Франција, каде се одржува неформален состанок на министрите за безбедност на ЕУ, ги отфрли шпекулациите дека ЕУ е исклучена од разговорите што САД и Русија ги почнаа за безбедносните прашања на европскиот континент, фокусирајќи се на деескалација на тензиите во и околу Украина.

Можеби ќе ве интересира

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

ИЗРАЕЛ ГОРИ: Официјално над 70 илјади заразени од ковид за едно деноноќие, неофицијално може да се и 200.000

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

САКА ДА УЖИВА ВО ПЕНЗИОНЕРСКИТЕ ДЕНОВИ - Меркел ја одби понудата на Гутиереш да работи во ОН

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ Е ОВА КРАЈ НА БОРИС ЏОНСОН - ќе му пресуди ли забавата за време на локдаун на популарниот британски политичар

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

ДАЛИ НАВИСТИНА БРАНОТ НА ОМИКРОН Е ПОСЛЕДНИОТ ВО КОЈ ИМАМЕ РЕСТРИКЦИИ - шефот на Фајзер со прогноза

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

ОВА СЕ 22 ОПАСНИ ЗЕМЈИ - САД ставија на листа држави каде што е најризично да се патува

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

СЗО: Нема да се ослободиме од вирусот оваа година

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

(ВИДЕО) Градоначалник постави шатор и штрајкува со глад поради ковид мерките

Почина пејачка која намерно се заразила со корона

Почина пејачка која намерно се заразила со корона