24 Јуни, 2018
0.3448
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Дали го знаете точниот одговор на трик-прашањето на добитникот на Нобелова награда за економија?

Објавено во: Економија 11 Октомври, 2017

Нобеловата награда за економија му е доделена на Ричард Талер од Универзитетот во Чикаго за допринес за подобро разбирање на психолошки и социјални механизми во донесување на одлуките на инвеститори и потрошувачи.

Талер еднаш постави прашање кое, во суштина го отсликува она што повеќето од нас не го разбираат кога се во прашање парите. Талер инаку е автор на популарната книга Nudge: Improving Decisions about Health, Wealth, and Happiness“.  Покрај економијата, ужива во голф и добро вино. Затоа не е ниту чудо што при една прилика на колумнист во Њујорк Тајмс му го поставил следното прашање за виното, кое всушност го открива нашето сфаќање за парите.

Пред да одговорите, правете се дека сте колекционер на вино, или барем некој кој купува квалитетно вино и го чува дома некое време, пред да го отвори.

Прашањето е следно:

„Колку би ве чинело да испиете флаша вино кое сте го купиле пред неколку години за 50 долари, а сега вреди 500 долари?“

Oдговорот има малку врска со виното а многу со економијата.

Прашањето илустрира колку луѓе ги мешаат основните поими: реални трошоци и потенцијални трошоци.

Реалните трошоци се она што веќе сте го потрошиле. Веќе сте дале пари за нешто, и не може ништо да направите за да се врати тоа. Мора тоа да го отпишете. Во овој случај, тоа се 50 долари кои веќе ги дадовте на флаша вино.

Потенцијалните трошоци се цена на избор на една акција во однос на друга-во овој случај тоа што избравте да испиете флаша вино а не да ја продадете за 500 долари, или дури и да ја задржите и продадете е по уште поголема цена во иднина.

Точниот одговор на прашањето е дека ве чини 500 долари да испиете флаша вино, бидејќи сте одбрале да уживате во него без да го пробате.

„Повеќето луѓе велат дека не ги чини ништо. Некои луѓе дури и велат дека „заработуваат“ пари пиејќи го тоа вино бидејќи ги чинело само 50 долари. Тоа е ментална пресметка“, објаснува Талер за Њујорк тајмс.

Луѓето не секогаш се рационални кога се во прашање пари. Купуваме многу а штедиме малку, бидејќи просечна личност не мисли за пари целосно рационално, како што тоа го прават економистите. Сепак, за почеток би можеле да прифатиме некои основни принципи на економијата како би биле на „вистинска“ добивка.

Можеби ќе ве интересира

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

Се зголемуваат цените на нискобуџетните авио-летови

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

ВМРО-ДПМНЕ: Eкономијата под водство на СДСМ оди во бездна

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

Голем скок на цената на нафтата на светските пазари

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

СДСМ: Со приближувањето кон НАТО и интеграцијата во ЕУ се очекува растот на платите да се засили

Само три обвиненија за перење пари

Само три обвиненија за перење пари

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

БАРАТЕ РАБОТА: Над 9000 слободни работни места чекаат

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена

Заев: Границата за повисок „персоналец“ не е конечно утврдена