13 Ноември, 2018
0.3099
    ALK 8291.04    -0.21%     BESK 9682    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 850    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5393.35    -0.32%     OHB 6727.78    0.6%     OKTA 5000    -2.21%     SBT 2529.55    -6.31%     STB 1288.66    1.68%     STBP 1250    0.62%     TETE 2416.06    1.86%     TKVS 5626    -3%     TNB 14790    -0.01%     TTK 1300    -0.83%

Дали горештините или референдумот го „утепаа“ прометот со акции?

Објавено во: Финансии 12 Септември, 2018

Воздржаноста поради исходот од референдумот, но најмногу летните одмори го намалија тргувањето на берза во август годинава. Претходниот месец, ако се анализира само класичното тргување, вредноста на трансакциите остварени на берзата е најмала споредена со сите претходни седум месеци. Од берзата велат дека очекуваат размрдување во следниот период.

Во класично тргување, без блок трансакциите, во најжешкиот месец има купопродажба од само 252,6 милиони денари, најмалку споредено со претходните седум месеци. Најдобар бил јуни со 772,2 милиони денари, а втор најслаб месец по август е февруари со истргувани 319,4 милиони денари.

- Од секогаш е забележливо дека има стагнација при тргувањето со акции во месец август, тоа може да се забележи и во претходните години. Точно е дека август е најслаб месец од сите други што изминаа годинава и не смее да се заобиколи влијанието на референдумот. Сигурно има инвеститори што сакаат да почекаат, што не се сигурни дали да тргуваат кога има неизвесност со политичката ситуација, но тоа најдобро го знаат брокерите кои се во директен контакт со нив. Но, како единствена објективна причина останува летната пасивност што ја носи овој месец - велат од Македонска берза.

Од друга страна, дневното тргување во септември покажува нормализирање. Од сите досегашни работни денови во септември, се собира вкупна сума од 136,3 милиони денари. Вчера истргувани 33,3 милиони денари, односно најмногу од сите септемвриски денови, додека на 4 септември имало најмногу транскации - 123.Можеби ќе ве интересира

МФ: Со Буџетот за 2019 се намалува буџетскиот дефицит за половина милјарда денари

МФ: Со Буџетот за 2019 се намалува буџетскиот дефицит за половина милјарда денари

Што ќе прави Стопанска банка со зачуваната добивка од осум милиони евра

Што ќе прави Стопанска банка со зачуваната добивка од осум милиони евра

СЕГА Е АЛАРМАНТНО: Платите им се 2.000 евра, а сепак се селат

СЕГА Е АЛАРМАНТНО: Платите им се 2.000 евра, а сепак се селат

СО САМО 23 ГОДИНИ ЗАПЛОВИЛА ВО БИЗНИС ВОДИТЕ: Има еден совет за сите млади

СО САМО 23 ГОДИНИ ЗАПЛОВИЛА ВО БИЗНИС ВОДИТЕ: Има еден совет за сите млади

Се мајтапи ли УЈП со пензионерите?Требало да се донесе нов закон

Се мајтапи ли УЈП со пензионерите?Требало да се донесе нов закон

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок

Власта прифати дури шест амандмани од опозицијата

Власта прифати дури шест амандмани од опозицијата

Лика не оди на владини седници, ама „растура“ по кафани

Лика не оди на владини седници, ама „растура“ по кафани

Се јави Кирил Миновски: Владата прави грешка што ги наградува неодговорните општини

Се јави Кирил Миновски: Владата прави грешка што ги наградува неодговорните општини