13 Декември, 2018
0.6553
    ALK 8292.3    -0.08%     BGOR 285    -10.94%     KMB 5082.64    -1.22%     MPT 47500    0%     SBT 1804    -2.49%     STB 1289.79    -0.02%     STBP 1260    -10%     TEL 300    0.46%     TNB 14200    0.21%     USJE 23500    1.95%

Дали името ќе се реши по Велигден како што пишуваат грчките медиуми?

Објавено во: Балкан 13 Март, 2018

Грчкиот весник Ифимерида пишува дека решавањето на спорот се очекува да се случи по Велигден кога грчката Влада уште посериозно ќе му се посветела на прашањето. 

Но, весникот отвора и дилеми за иднината на актуелната владина коалиција на Ципрас. Имено, партијата Независни Грци на Панос Каменос веќе отворено пресече дека нема да гласа за можно решение кое ќе го вклучува терминот „Македонија”. Според Ифимерида постои веројатност партијата Потами предводена од Ставрос Теодоракис да биде нов коалиционен партнер на Ципрас затоа што Теодоракис неколку пати потврди дека ги поддржува ставовите на Владата во однос на името.

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас ќе дојде во Скопје на 22 и 23 март, пишува грчкиот весник Та Неа. Иако официјално не е потврдено ниту во Скопје ни во Атина, според Та Неа, станува збор за важна посета бидејќи на неа ќе се дискутирало за предлозите на двете страни за постигнување на меѓународен договор. Во фокусот се очекува да бидат евентуални измени во Уставот на државава и за начинот како да се спроведе договорот со цел да и се овозможи на земјава да добие покана за НАТО и да добие датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) СТРАОТНА НЕСРЕЌА ВО АНКАРА: Воз излетал од шините-има мртви и многу повредени

(ВИДЕО) СТРАОТНА НЕСРЕЌА ВО АНКАРА: Воз излетал од шините-има мртви и многу повредени

Цела Албанија сака во САД

Цела Албанија сака во САД

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

AЛАРМАНТНО: Скоро 2 милиони сакаат да се иселат од земја во регионот

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Каменос упати порака од македонско - грчката граница

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

Авионот на бугарска владина делегација принудно слетал во Виена-во него бил и Каракачанов

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

МИЛИОНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Каде во соседството никнува најголемата фабрика за чаеви?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

ТАКСИТЕ НА ПРОИЗВОДИТЕ МОЖЕ ДА СКОКНАТ И ДО 1000 ОТСТО: Харадинај и се нагледа на Србија

Го навредила Ердоган и заврши во притвор

Го навредила Ердоган и заврши во притвор