17 Јануари, 2020
0.0171

Дали Исламската верска заедница го повлекува ултиматумот?

Објавено во: Македонија 26 Март, 2019

Исламската верска заедница поради изборите привремено го повлекува ултиматумот кој го испорача претходно до Владата, а истото беше протолкувано како уцена. 

Тие велат дека нема уцена, но има дискриминација. Повикаа за надминување на проблемите, откако вчера премиерот Зоран Заев рече дека зад писмото на Исламската верска заедница гледа лични интереси, и дека како и сите други религиски заедници и ИВЗ треба правдата за имотите да ја бара на суд.

Раководството на ИВЗ не се откажува од денационализација на имотот. 

Премиерот Зоран Заев изјави дека заканите и уцените на ИВЗ на неколку дена пред почетокот на претседателската кампања се мотивирани од лични причини на поединци во раководството на верската заедница.

Можеби ќе ве интересира

Апасиев оптимист - очекува да освои 4 до 5 пратеници на изборите

Апасиев оптимист - очекува да освои 4 до 5 пратеници на изборите

НАДЕЖТА НЕ УМИРА ТАКА ЛЕСНО КАЈ МЕРКЕЛ: Канцеларката очекува датум за Македонија во мај

НАДЕЖТА НЕ УМИРА ТАКА ЛЕСНО КАЈ МЕРКЕЛ: Канцеларката очекува датум за Македонија во мај

Вооружен грабеж во НЛБ во Ѓорче Петров, клиентите и вработените безбедни

Вооружен грабеж во НЛБ во Ѓорче Петров, клиентите и вработените безбедни

Заев остана да живее во Скопје

Заев остана да живее во Скопје

ШТО ИМ ПОРАЧА НИКОЛОВСКИ НА СВОИТЕ: Не се фоткајте по кафеани и внимавајте со фејсбукот

ШТО ИМ ПОРАЧА НИКОЛОВСКИ НА СВОИТЕ: Не се фоткајте по кафеани и внимавајте со фејсбукот

Претседателот на ДИК го искритикува СДСМ за „персоналецот“

Претседателот на ДИК го искритикува СДСМ за „персоналецот“

СЕ ПОДГОТВУВА ЛИ ЗА МИНИСТЕР - и Костадинов одговори на 30 прашања

СЕ ПОДГОТВУВА ЛИ ЗА МИНИСТЕР - и Костадинов одговори на 30 прашања

Градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, призна вина пред судот

Градоначалникот на Шуто Оризари, Курто Дудуш, призна вина пред судот

Димитров: Што после изборите, не сум размислувал

Димитров: Што после изборите, не сум размислувал