02 Јуни, 2020
0.0613

Дали Израел прати „непознати тела“ во воздушниот простор на Сирија?

Објавено во: Свет 19 Мај, 2019

„Непознати тела” долетале во воздушниот простор над Сирија од правец на Израел, објавија сириските медиуми. 

„Непознатите тела” кои се спомнуваат во извештајот на државната новинска агенција САНА би можеле да се однесуваат на дронови, јавија светските агенции.

За сега нема реакција од Израел, кој во повеќе наврати потврди дека гаѓа цели во Сирија кои се поврзани со блиски сојузници на сириската влада – Иран и Хезболах. 

Експлозии во петокот одекнаа и во Дамаск, кога сириските државни медиуми јавија дека непријателски проектили долетуваат од правец на Израел, кој претходно потврди дека врши низа напади во Сирија.

Израел го смета Иран за своја најголема закана, како и либанското шиитско радикално движење Хезболах, кое има поддршка од Техеран.

Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената