20 Август, 2019
0.0349

Дали Израел прати „непознати тела“ во воздушниот простор на Сирија?

Објавено во: Свет 19 Мај, 2019

„Непознати тела” долетале во воздушниот простор над Сирија од правец на Израел, објавија сириските медиуми. 

„Непознатите тела” кои се спомнуваат во извештајот на државната новинска агенција САНА би можеле да се однесуваат на дронови, јавија светските агенции.

За сега нема реакција од Израел, кој во повеќе наврати потврди дека гаѓа цели во Сирија кои се поврзани со блиски сојузници на сириската влада – Иран и Хезболах. 

Експлозии во петокот одекнаа и во Дамаск, кога сириските државни медиуми јавија дека непријателски проектили долетуваат од правец на Израел, кој претходно потврди дека врши низа напади во Сирија.

Израел го смета Иран за своја најголема закана, како и либанското шиитско радикално движење Хезболах, кое има поддршка од Техеран.

Можеби ќе ве интересира

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Владата во Италија падна, земјата влегува во политичка криза

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Џејми Оливер соопшти зошто му пропадна бизнисот

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

Трамп објасни што нема да прави на Гренланд

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

(ВИДЕО) Пловеле со кајакот, а потоа пукнал огромен глечер: Авантурата на двајца кајакари се претворила во катастрофа

За што разговараа Путин и Макрон?

За што разговараа Путин и Макрон?

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повредени се неколку луѓе

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

Кон која соседна земја плови ослободениот ирански танкер?

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) Сириското воено воздухопловство бомбардираше турски воен конвој

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови

(ВИДЕО) ГОРИ НА КАНАРСКИТЕ ОСТРОВИ: Илјадници луѓе ги напуштија своите домови