01 Октомври, 2022
0.0310

ДАЛИ ЌЕ ПУКНЕ БАЛОНОТ НА ПАЗАРОТ НА НЕДВИЖНОСТИ - шпански експерт за цената и трендовите во Европа

Објавено во: Економија 23 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

И покрај енергетската криза и штедењето на кое сите прибегнуваат, пазарот на недвижности ќе остане стабилен. Цената на квадратите нема да падне во наредниот период, но сигурно ќе има стагнација, вели за „Блиц бизнис“ Френсис Хозе Фернандез Ариза, директор на Асоцијацијата за меѓународен бизнис со недвижнини на Шпанија - СИРА.

- Податоците покажуваат дека секаде се намалува бројот на клиенти. Само во Шпанија е помал за 15 отсто, а сличен тренд се забележува и низ цела Европа. На семејствата им е се потешко да издвојуваат средства за купување на недвижен имот, а сето тоа говори во прилог дека нема да има пад на цените на пазарот. Она што е сигурно е дека ќе придонесе за запирање на понатамошниот раст на цените и трендот забележан во Европа во текот на претходните две години - рече Ариза, одговарајќи на прашањето дали ќе пукне балонот на пазарот на недвижности.

Цените на недвижностите во Америка веќе почнаа да паѓаат, а јулската анализа на агенцијата SIP Global Ratings покажува дека и пазарот на недвижности во Европа благо забавува. Ариза тврди дека сето тоа говори за стабилизација, но додава дека кога е во прашање пазарот на недвижности, треба да се внимава со прогнозите.

- Едноставно е - купувачите и побарувачката го создаваат и трендот и цената - рече тој.

„Локацијата и квадратурата веќе не се најважни“

Зборувајќи за новите трендови во купувањето на недвижности, тој посочува на промени.

- Подобро купете дом со висока енергетска ефикасност, а ако не, тогаш видете дали другите работи ви штедат енергија - како прозорците, дури и растенијата. Високоефикасните домови се повеќе се ценат и бараат како што се зголемуваат цените на енергијата. Не беше толку важно во минатото, но сега е важно. Претходно, луѓето ја гледаа локацијата и квадратурата при купувањето. Сега гледаат на потрошувачката и ефикасноста – заклучи Ариза.

Блиц.бизнис

Можеби ќе ве интересира

ЛЕБОТ, БРАШНОТО И ПЕЦИВАТА ЌЕ ПОСКАПАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ 10 ОТСТО, Мелничарите: скапата струја и цените на берзите се превисоки

ЛЕБОТ, БРАШНОТО И ПЕЦИВАТА ЌЕ ПОСКАПАТ ДОПОЛНИТЕЛНИ 10 ОТСТО, Мелничарите: скапата струја и цените на берзите се превисоки

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ГАСОВОДОТ ЌЕ ДОНЕСЕ СЛОБОДА ОД РУСКАТА ЕНЕРГЕТСКА ЗАВИСНОСТ, уцената мора да престане

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ГАСОВОДОТ ЌЕ ДОНЕСЕ СЛОБОДА ОД РУСКАТА ЕНЕРГЕТСКА ЗАВИСНОСТ, уцената мора да престане

ЕВРОСТАТ: ЦЕНИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОДУКТИ ПОСКАПЕА, најмногу житариците, семињата, овошјето и јајцата

ЕВРОСТАТ: ЦЕНИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОДУКТИ ПОСКАПЕА, најмногу житариците, семињата, овошјето и јајцата

Бектеши. Ако се оствари планот на ЕСМ струјата нема да поскапи, сепак треба да се штеди

Бектеши. Ако се оствари планот на ЕСМ струјата нема да поскапи, сепак треба да се штеди

СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

ЗАШТИТАТА НА ПРАВАТА НА ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОПСТВЕНОСТ ВО ФОКУСОТ НА КИНА: 20 Градови до 2025 ќе прераснат во високи зони за заштита на IPR

ЗАШТИТАТА НА ПРАВАТА НА ИНТЕЛЕКТУАЛНАТА СОПСТВЕНОСТ ВО ФОКУСОТ НА КИНА: 20 Градови до 2025 ќе прераснат во високи зони за заштита на IPR

ДЕНЕСКА ПРОТЕКУВА ГАС НИЗ ГРЧКО БУГАРСКИОТ ИНТЕРКОНЕКТОР, претседателите на балканските земји на отворањето

ДЕНЕСКА ПРОТЕКУВА ГАС НИЗ ГРЧКО БУГАРСКИОТ ИНТЕРКОНЕКТОР, претседателите на балканските земји на отворањето

КРИЗНАТА СОСТОЈБА ПРОДОЛЖУВА И ВО НАРЕДНИТЕ 6 МЕСЕЦИ: Собранието изгласа продолжување на кризните состојби со струјата и парното

КРИЗНАТА СОСТОЈБА ПРОДОЛЖУВА И ВО НАРЕДНИТЕ 6 МЕСЕЦИ: Собранието изгласа продолжување на кризните состојби со струјата и парното

ВОЈНА СО КИНА ЕКОНОМСКИ ЌЕ ЈА УНИШТИ АМЕРИКА, КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СВЕТОТ ВО 2023? Најпознатиот геополитички експерт открива детали

ВОЈНА СО КИНА ЕКОНОМСКИ ЌЕ ЈА УНИШТИ АМЕРИКА, КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА СВЕТОТ ВО 2023? Најпознатиот геополитички експерт открива детали