25 Јуни, 2022
0.0247

ДАЛИ ЌЕ СЕ ПОВТОРИ ЦРНИОТ ПОНЕДЕЛНИК - 2008, ќе пукне ли нов балон на светските финансиски пазари?

Објавено во: Финансии 15 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Од утрово на финансиските пазари исчезнуваат милијарди евра. Пазарите на криптовалути повторно се во опасно црвено и многумина веќе се прашуваат: „Дали балонот ќе пукне уште еднаш и дали ќе го гледаме црниот понеделник од 2008 година, кога пропадна светскиот финансиски пазар?“.

Повеќе од 300 милијарди долари се избришани од пазарот во последните денови. Биткоинот денеска падна на и под 21.000 долари, што е пад од 70 отсто во последните осум месеци. Паничната распродажба на крипто-пазарот и утринава го фрли биткоинот во минус од 8 отсто, а по вчерашниот уште поостар пад, кој се искачи на 14 отсто. Повеќе од половина од инвеститорите кои имаат биткоин сега се во минус.

Биткоинот пред една недела беше на 31.000 долари, а сега е за 10.000 понизок. Паралелно паднаа и другите криптовалути. Вчера Ethereum ослабе за повеќе од 12 проценти, а утрово загуби дополнителни 8 проценти.

- Во моментов се пука, без разлика дали се работи за акции, крипто средства или нешто друго. Она што го гледате на пазарот е страв, несигурност и сомнеж - предупреди Нирмал Ранга, шеф за тргување и техничка анализа во берзата за криптовалути ZebPay, пренесува „Блиц.рс“.

Инвеститорите практично се свесни дека инфлацијата сè уште не го достигнала својот врв и дека тоа значи дека централните банки ќе мора да ги зголемат каматните стапки но од друга страна и државите ќе ги заострат своите стимулации. Сето ова заедно „удира“ по глобалниот економски раст и не е сценарио кое е краткорочно, појаснува во анализата „Блиц.рс“.

- За сериозноста на ситуацијата на пазарот на криптовалути покажуваат и потезите на најголемите криптовалути во светот. Компаниите како Целзиус и Бајнс прекинаа по неколку повлекувања на биткоини, а некои компании дури и затворија. Очекуваа дека ваквите потези би можеле да го стабилизираат нивниот бизнис и да ги ублажат падовите што ги забележавме вчера, но се уште нема позитивни знаци. Напротив. Азиските берзи изутринава се под притисок, петти ден по ред. Најголемата светска берза е под притисок од петокот, кога беше објавено дека инфлацијата во Америка расте за 8,6 отсто годишно, што не е забележано повеќе од 40 години - се додава во анализата.

Инвеститорите сега стравуваат дека ФЕД ќе биде поагресивен од очекуваното во заострувањето на монетарната политика и дека повторно ќе почне да ги зголемува каматните стапки.

Претходно, Европската централна банка објави дека ќе ги намали субвенциите за економијата на еврозоната во јули и ќе ги зголеми клучните каматни стапки за прв пат од 2011 година со цел да ја заузда инфлацијата. Поскапувањата во еврозоната, инаку, се на рекордни нивоа од околу осум отсто во просек.

Можеби ќе ве интересира

ЕДНА ПЛАТА НА КОМПЈУТЕРЏИЈА РЕЧИСИ КОЛКУ ПЕТ НАЈНИСКИ, просечната плата не е вистински приказ на платите во земјава

ЕДНА ПЛАТА НА КОМПЈУТЕРЏИЈА РЕЧИСИ КОЛКУ ПЕТ НАЈНИСКИ, просечната плата не е вистински приказ на платите во земјава

ШПАРКАСЕ БАНКА ПРОДАВА СОПСТВЕНИ АКЦИИ ПРЕКУ ЈАВНА ПОНУДА - се бара сума од 76 илјади евра

ШПАРКАСЕ БАНКА ПРОДАВА СОПСТВЕНИ АКЦИИ ПРЕКУ ЈАВНА ПОНУДА - се бара сума од 76 илјади евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ДОСТИГНА 31.525 ДЕНАРИ, статистика повторно регистрираше раст

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ДОСТИГНА 31.525 ДЕНАРИ, статистика повторно регистрираше раст

ГРАЃАНИТЕ НИКАКО ДА СЕ СМИРАТ, ПОВТОРНО ПРЕТВОРАЛЕ ДЕНАРСКИ ЗАШТЕДИ ВО ДЕВИЗИ - во мај намалување за седум милиони евра

ГРАЃАНИТЕ НИКАКО ДА СЕ СМИРАТ, ПОВТОРНО ПРЕТВОРАЛЕ ДЕНАРСКИ ЗАШТЕДИ ВО ДЕВИЗИ - во мај намалување за седум милиони евра

ПОРАНЕШНАТА ДИРЕКТОРКА НА „ЕВРОПА“, САВА ДИМИТРОВА, КУПИ 100 АКЦИИ ОД КОМЕРЦИЈАЛНА - вредат 19 илјади евра

ПОРАНЕШНАТА ДИРЕКТОРКА НА „ЕВРОПА“, САВА ДИМИТРОВА, КУПИ 100 АКЦИИ ОД КОМЕРЦИЈАЛНА - вредат 19 илјади евра

СРАМЕЖЛИВО ПОЧНА РАСТОТ НА БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ, ЗАСЕГА САМО НА ДЕПОЗИТИТЕ - МБА вели: Секоја банка сама ќе си ја донесе одлуката

СРАМЕЖЛИВО ПОЧНА РАСТОТ НА БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ, ЗАСЕГА САМО НА ДЕПОЗИТИТЕ - МБА вели: Секоја банка сама ќе си ја донесе одлуката

ПРЕСВРТНИЦА: ШТЕДАЧИТЕ ОД ЕУРОСТАНДАРД СИ ГИ ЗЕДОА 100 ОТСТО ПАРИТЕ ШТО ИМ БЕА ЗАРОБЕНИ - досега се наплатени дури 55 милиони евра, пари ќе има и за ФОД и за фирмите

ПРЕСВРТНИЦА: ШТЕДАЧИТЕ ОД ЕУРОСТАНДАРД СИ ГИ ЗЕДОА 100 ОТСТО ПАРИТЕ ШТО ИМ БЕА ЗАРОБЕНИ - досега се наплатени дури 55 милиони евра, пари ќе има и за ФОД и за фирмите

АКЦИОНЕРИТЕ „ТРИЈАТ“ РАЦЕ - НЛБ Банка исплати дивиденда од 10 милиони евра, бруто 738 денари по акција

АКЦИОНЕРИТЕ „ТРИЈАТ“ РАЦЕ - НЛБ Банка исплати дивиденда од 10 милиони евра, бруто 738 денари по акција

НАЈАГРЕСИВЕН СКОК ОД 1994, ФЕД ги зголеми каматните стапки во обид да ја смири инфлацијата

НАЈАГРЕСИВЕН СКОК ОД 1994, ФЕД ги зголеми каматните стапки во обид да ја смири инфлацијата