21 Септември, 2020
0.0347

Дали ќе се промени климата на Балканот?

Објавено во: Балкан 07 Ноември, 2019

Иако се зборувало за тоа дека Ел Нињо ја менува климата и на Балканскиот полуостров како и дека ни носи ледена зима и жешко лето, сeпак според метеорологот Џорџ Ѓуриќ, овој феномен нема позначајно влијание на нашите предели.

„Ел Нињо првенствено влијае на времето во Америка и Азија, односно во областите на Пацификот, а на Балканот има помало влијание“, вели метеорологот.

Според него, сегашните прогнози велат дека нè очекува просечна зима, но тоа не значи дека нема да има продор на ладна воздушна маса. 

Германско-израелскиот тим на научници предупредува на враќање на климаткиот феномен Ел Нињо кој со себе носи големи последици. 

Ел Нињо веќе 150 години на период од две до седум години предизвикува промени вообичаени за временската ситуација, а настанува кога ветровите ќе ја намалат својата јачина кои дуваат во правец на екваторот на Пацификот од исток кон запад. 

Инаку, минатиот месец е најжешкиот октомври регистриран досега на планетата, соопшти вчера европската Служба за климатски промени Коперникус. 

Можеби ќе ве интересира

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели