22 Март, 2018
0.0613

Дали Москва е вмешана во каталонскиот референдум?

Објавено во: Свет 14 Ноември, 2017

Властите во Шпанија откриле групи стационирани од руска територија кои преку активности на социјалните мрежи влијаеле на резултатот на каталонскиот референдум. 

Ова се правело со цел да ги дестабилизираат Шпанија и Европската унија. Откриена е серија од лажни профили, од кои 50% биле од Русија, а 30% од Венецуела. Официјална Москва, а и претставниците на каталонската власт негираат каква било соработка околу референдумот. Обвинувања за кибернетичка шпионажа од Русија стигнаа и од британската премиерка, Тереза Меј.

„Потенцирам: од руска територија што не значи дека биле од владата на Русија. Постојат организации од јавниот или приватниот сектор, кои сакаат да интервернираат во националната политика и да создадат нестабилност во Европа“- изјави Марија Долорес де Коспедал, министерка за одбрана на Шпанија.

И дел од раководството на НАТО, чијашто членка е Шпанија, верува дека постои руска стратегија за дезинформирање со цел да го уништи единството на Западот, особено на Европската унија којашто воведе санкции поради анектирањето на Крим. За британската премиерка Тереза Меј, Русија е закана за меѓународниот поредок. Таа најави дека ќе ги здружи силите со сојузниците во борбата против активностите на Москва.

Можеби ќе ве интересира

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Цукерберг презема вина за грешката на „Фејсбук“

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Нема повеќе политичко гласање со џамлии, отсега ќе се гласа со гласачки ливчиња во Гамбија

Памела Андерсон мета на ФБИ

Памела Андерсон мета на ФБИ

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Зошто Фејсбук загуби 37 милијарди долари?

Зошто Фејсбук загуби 37 милијарди долари?

Oва е поголема опасност од напливот на џихадистите

Oва е поголема опасност од напливот на џихадистите

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен

Пукал во бившата девојка и други ученици по што е убиен