21 Април, 2018
0.0649

Дали муслиманите од БиХ се терористичка закана за Европа?

Објавено во: Балкан 13 Септември, 2017

Муслиманите во Босна и Херцеговина не претставуваат терористичка закана за Европа, изјави претседавачот на Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ. 

Тој смета дека таквите обвинувања се политички мотивирани. Според него, таквите тврдења може да ги одвратат инвеститорите и туристите кои ја посетуваат БиХ. 

Звиздиќ ги отфрли коментарите на некои европски лидери дека муслиманите во Босна отворено покажале поддршка за екстремистичката група „Исламска држава“.

Рече  дека досега немало инцидент што може да се карактеризира како акт на тероризам, и дека властите во БиХ работат да спречат какви било инциденти.

Безбедносни агенции во БиХ велат дека 240 лица ја напуштиле земјата за да се борат за групата „Исламска држава“ во изминатите пет години. Од нив 44  се вратиле, а 23 се затворени. 

Можеби ќе ве интересира

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Катругалос: Сакаме комплетно решение за да не се создаде проблем во следната деценија

Катругалос: Сакаме комплетно решение за да не се создаде проблем во следната деценија

Вуцис: Грција има интерес да се реши името, но со уставни гаранции

Вуцис: Грција има интерес да се реши името, но со уставни гаранции

Харадинај вели дека Србија ќе го признае Косово

Харадинај вели дека Србија ќе го признае Косово

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито