30 Ноември, 2023
0.0292

ДАЛИ НАСКОРО ЌЕ ИМА ПРИМИРЈЕ ВО ГАЗА: Исмаил Ханија даде одговор

Објавено во: Свет 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Еден од лидерите на палестинската терористичка група Хамас, Исмаил Ханија, тврди дека официјалните лица во преговорите со Израел, преку посредници, се „блиску до постигнување договор за примирје“ во војната во Газа. 

Соопштението го лиферуваше неговиот помошник од Доха. Во соопштението, објавено на каналот Телеграм, нема повеќе детали за договорот, но официјален претставник на Хамас изјави за „Ал Џезира“ дека преговорите се фокусирани на тоа колку долго ќе трае примирјето, аранжманите за испорака на помош во Газа и размената на израелски заложници за палестинските затвореници во Израел.

Израелската армија (ИДФ) ноќеска соопшти дека под џамија во населбата Зејтун, во градот Газа, пронашла работилница што наводно Хамас ја користи за производство на ракети.

„Околу стотина пациенти се евакуирани синоќа од индонезиската болница во Газа, која вчераутро беше цел на израелско гранатирање“, соопшти портпаролот на Министерството за здравство Ашраф ал Кидрех.

Хамас на 7 октомври почна со напади на Израел, а потоа Израел почна операција во Газа. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

КОЈ БЕШЕ ХЕРИ КИСИНЏЕР ЕДЕН ОД НАЈМОЌНИТЕ ДИПЛОМАТИ: Почина вчера на 100 годишна возраст

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

БЛИНКЕН И ЛАВРОВ СЕ РАЗМИНАА: Американскиот државен секретар синоќа замина за Израел

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

НАПАД НА АВТОБУСКА СТАНИЦА ВО ЕРУСАЛИМ: Три лица убиени, ранети шест

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

БУГАРИЈА СЕПАК НЕ ГО ПУШТИ АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Причината е Захарова

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

ДУРИ ПОЛОВИНА ОД ГЕРМАНСКИТЕ КОМПАНИИ КУБУРАТ ЗА РАБОТНИЦИ: Состојбата станува критична, фалат работници за 1,8 милиони работни места

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

„ХАМАС НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ЗАКАНА ЗА ИЗРАЕЛ“: Нетанјаху подготвен да ги уништи

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите

ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВЕЛИ ДЕКА БРИТАНИЈА САКА ДА СЕ ВРАТИ ВО ЕУ: Направивме грешка, мора да ја поправите