20 Февруари, 2019
0.3240
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.28    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51499.79    0.24%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.2    0%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Дали навистина Грците имаат План Б ако Договорот од Преспа не успее?

Објавено во: Балкан 10 Октомври, 2018

Во Грција можно е да има план Б за Договорот од Преспа. 

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, по средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон изјавил дека Договорот од Преспа нема да се ратификува во Македонија, а референдумот во државата покажал дека мнозинството од граѓаните не го поддржуваат. 

Алтернативниот план на Каменос како што пренесуваат дел од грчките медиуми се состои од исполнување на геополитичките цели вклучени во Преспанскиот договор без при тоа да се допре прашањето за името. Потпишувањето на договорите би било меѓу Грција, Бугарија, Албанија и Македонија, а подоцна би се вклучила и Србија. Каменос смета дека на тој начин би се спречило руското влијание на Балканот, би се зајакнала стабилноста на балканските земји меѓу кои и на Македонија, а во иднина ќе се решава за името на земјата.

„Сметам дека во рамки на оваа политика, следниот чекор ќе биде потпишување заеднички одбранбени договори, на ниво на меѓудржавни договори, што ќе помогнат во решавање на проблемите, но и суштински во градењето на енергетската политика на поширокиот регион“ - изјави Каменос. 

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос по оваа изјава рече дека предлозите на Каменос не биле доставени до Владата на Грција и во никој случај не можат да бидат план Б за Договорот од Преспа. Тој е сигурен дека договорот ќе помине со широко парламентарно мнозинство.

„Грчката влада останува посветена на Договорот од Преспа. Ги почитува уставните процеси во соседната земја и ги поддржува напорите на господинот Заев да ги имплементира предусловите за Договорот да стапи во сила"- коментирале за агенцијата АНА-МПА, извори од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас.

Одговорниот за надворешна политика во најголемата грчка опозициска партија, Јоргос Кумуцакос, на неговиот Твитер профил коментираше дека Грција е „единствената земја на планетата со двајца министри за надворешни работи”, изјави дека „политичката и дипломатска шизофренија на владата во прашањето со Скопје, не само што продолжува, туку сега се извезува и на меѓународно ниво” и достави пратеничко прашање, во кое бара одговори од Никос Коѕијас, јави дописничката на МИА од Атина.

Изјавата на Каменос сепак привлече внимание во грчката јавност. 

Можеби ќе ве интересира

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

Мобилите нападнаа и во Бугарија, главниот доктор загрижен поради слабата имунизација

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска

(ВИДЕО) Хрватите кажаа зошто им е добро во Ирска