26 Септември, 2022
0.0218

ДАЛИ ПУТИН МОЖЕ ДА МОБИЛИЗИРА МИЛИОН ВОЈНИЦИ? Откриен е таен документ на Кремљ

Објавено во: Свет 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков во четвртокот зборуваше за шпекулациите дека Москва би можела да мобилизира вкупно еден милион војници.

Рускиот претседател Владимир Путин во средата објави план за делумна мобилизација и потпиша декрет од десет точки. Медиумот „Нова газета Европа“ тврди дека во доверливиот седми став, кој не е официјално објавен, се споменува можност за регрутирање до милион луѓе. Во самиот документ таа ставка е означена под наслов „само за службена употреба“.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу претходно изјави дека 300.000 резервисти ќе бидат повикани во служба за време на делумната мобилизација најавена во земјата. Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков ја отфрли информацијата дека во рамки на актуелната кампања за делумна мобилизација е планирана мобилизација до милион мажи. 

„Ова е лага“, изјави тој за ТАС. Според проценките на веб-страницата globalfirepower.com, Русија има вкупно 1.350.000 војници, од кои 850.000 се во активна служба, 250.000 се резервисти, а 250.000 се платени војници.

ФОТО: EPA

Можеби ќе ве интересира

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо