09 Декември, 2023
0.0251

Дали тоа претседателот Вучиќ го бранеше Косово во чевли од 1.800 евра? - КОРИСНИЦИТЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ВЕДНАШ МУ ГИ НАЈДОА ОБУВКИТЕ

Објавено во: Балкан 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во текот на претходната вечер зборуваше за француско-германскиот договор на чија имплементација Србија е подготвена да работи, како што рече. 

Покрај приказната на оваа тема, посебно внимание на гледачите привлекоа чевлите кои ги носеше на конференцијата. Имено, чевли со ист изглед и боја, практично идентични, чинат повеќе од 1.800 евра. Како ги доби „најсиромашниот“ претседател на светот - прашање на кое прецизен одговор имаат само вработените во Претседателството и самиот Вучиќ.

Претседателот на Србија е познат, според неговите сопствени тврдења, како страстен вљубеник во модата од фундусот, па не ретко може да се види во џемпери од по неколку стотици евра, скапи јакни и чевли.

Вучиќ на вчерашната прес-конференција се појави во чевли кои корисниците на социјалните мрежи веднаш ги најдоа во онлајн продавница, а цената е вистинска „ситница“ - само 1.860 евра.

Само Вучиќ знае дали претседателот навистина ги купил овие скапи чевли или и тие се дел од фундус модата,која содржи „евтини“ парчиња облека и евтини обувки.

Факт е, сепак, дека ова не е прв пат прогресивниот лидер да се појавува во атрактивни парчиња облека.

Неговите омилени патики „Зегна“ чинат бедни 60.000 динари, додека јакните се многукратно поскапи. На неодамнешното појавување во јавноста, тој облече јакна идентична на онаа на брендот „Loro Piana“, која не може да се купи за помалку од 2.500 долари.

„Лажеа дека мојот џемпер чини 400 евра, но чини 55. Ми даваат сакоа од фундусот, или ми ги шијат, бидејќи сум крупен. Не чинат колку што велат, туку многу помалку“, изјави еднаш Вучиќ за скапите костуми што ги носи.

Што рече Вучиќ за Косово?

Александар Вучиќ на прес-конференција во Претседателството на Србија рече дека француско-германскиот план „веќе не е само план на тие земји, туку многу повеќе“. Тој посочи дека овој план станал нова преговарачка рамка, иако се уште не е објавен.

„Се плашам дека никој не сакаше да зборува за околностите и со што се соочува Србија. Секогаш е лесно да се најдат безброј приговори, а во овој труд не е лесно да се најде нешто од кое ќе се воодушеви, напротив“, рече Вучиќ.

„Тие дојдоа да ни го претстават нивниот план и она што го ставија на оваа хартија, без никаква вина на Србија. Никому ништо не направивме. Дојдоа и го покажаа планот, а потоа на 13 декември сите земји членки го прифатија тој план и пет земји кои не ја признаа независноста“, рече Вучиќ.

Вучиќ оцени дека се сменети геополитичките околности и дека има „голема нервоза“.

„Европа всушност е во војна, што и да кажат. Нема толеранција за какви било испади во политичка смисла“, рече претседателот на Србија.

Што тврди Вучиќ, какви се последиците

„Дојдоа „петката“, претставници на ЕУ, Германија, Франција, Италија и САД и на таа средба втората реченица што ми беше соопштена беше „мораш да го прифатиш овој план, а ако не го прифатиш. , бидејќи сметаме дека тоа мора да се прифати, ќе се соочиме со прекин на процесот на евроинтеграции, повлекување на инвестициите, сеопфатни мерки во политичка и економска смисла кои ќе и нанесат голема штета на Србија“, рече Вучиќ.

Извор и фото: Нова.рс

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВУЧИЌ СЕ СРЕТНА СО СВОЈОТ ДВОЈНИК: Од него доби и подарок

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

ВРАЧЕНИ МУ СЕ ДВЕ КАЗНИ: Приведен е српски политичар на Косово

Поскапува патарината во Грција

Поскапува патарината во Грција

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

ОБДУКЦИЈАТА ЌЕ ОТКРИЕ МНОГУ ДЕТАЛИ, ЗАТОА Е КЛУЧНА: Еве што велат српските експерти за монструозното убиство на Вања

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

МЕШТАНИТЕ OД ГРЧКО СЕЛО ГЛАСАА ЗА ПРЕСЕЛУВАЊЕ: Не сакаат да страдаат од поплави

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

Стив Вознијак од утре станува српски државјанин

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, Игор Јуриќ