09 Декември, 2023
0.0239

ДАЛИ ЗАБРАНАТА ЌЕ ЈА ПРЕТВОРААТ ВО ПРЕДНОСТ?! Фокус ставен на напредокот во технологијата на полупроводници

Објавено во: Економија 31 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Кинеската индустрија за чипови ќе се „прероди“ како резултат на американските санкции, изјави во петокот извршниот директор на Huawei, додека кинескиот телекомуникациски гигант го потврди напредокот во технологијата за дизајн на полупроводници.

Ерик Ксу, претседател на компанијата „Хуавеј“, испрати силно зборови против ограничувањата на Вашингтон за извоз на технологија во Кина.

- Верувам дека кинеската индустрија за полупроводници нема да седи со скрстени раце, туку ќе вложи напори за самозацврстување и самодоверба - посочи Ксу за време на прес-конференцијата.

- За „Huawei“ ќе ја дадеме нашата поддршка на сите такви напори на кинеската полупроводничка индустрија за самоспасување, самозајакнување и самодоверба.

Полупроводниците беа точка на удар во пошироката американско-кинеска битка за технолошка надмоќ. Во текот на изминатите неколку години, Вашингтон се обиде да ги отсече Кина и кинеските фирми преку санкции и извозни ограничувања.

Во 2019 година, „Huawei“ беше ставен на црната листа на САД наречена „Entity List“, која им забрануваше на американските фирми да продаваат технологија на кинеската компанија. Ова вклучува чипови за 5G производи - каде што 5G се однесува на супер-брзи мобилни мрежи од следната генерација. Ограничувањата за чипови против Huawei беа заострени во 2020 година, ефикасно отсекувајќи го од најновите чипови што му беа потребни за неговите паметни телефони.

Вашингтон потоа воведе пошироки ограничувања за чиповите минатата година, со цел да ги лиши кинеските фирми од критичните полупроводници кои би можеле да служат за вештачка интелигенција и понапредни апликации.

САД се загрижени дека Кина би можела да користи напредни полупроводници за воени цели.

Ксу рече дека овие случувања би можеле да ја поттикнат, наместо да ја попречат, домашната кинеска индустрија за полупроводници.

„Верувам дека кинеската индустрија за полупроводници ќе се прероди под такви санкции и ќе оствари многу силна и независна индустрија“, рече Ксу.

Експертите претходно изјавија за CNBC дека најновата рунда американски ограничувања веројатно ќе и наштети на кинеската индустрија за полупроводници. Според сегашните правила, одредени алатки или чипови направени со американска технологија не можат да се извезуваат во Кина.

Природата на синџирот на снабдување со чипови го прави ова многу ефикасно. Американските алатки се користат во текот на процесот на производство на чипови, дури и ако полупроводникот е произведен во друга земја.

Домашната кинеска индустрија за чипови во голема мера се потпира на странска технологија и нема компании кои можат да им конкурираат на оние во САД, Тајван, Јапонија и Јужна Кореја.

Кина ја направи висок приоритет технолошката битка со САД, но експертите се согласуваат дека тоа ќе се покаже како исклучително тежок подвиг.

Минатата недела кинеските медиуми објавија дека Ксу во својот говор рекол дека Huawei и други домашни фирми заеднички создале алатки за дизајн на електронски чипови потребни за производство на полупроводници од 14 нанометри и погоре. Ксу рече дека алатките ќе бидат потврдени оваа година, што ќе им овозможи да бидат ставени во употреба.

На Huawei им се потребни многу помали чипови со големина на нанометар за понапредни апликации, кои во моментов тешко се достапни. Компанијата сè уште се соочува со ефектите на американските санкции - во петокот соопшти дека нето-добивката ќе се намали за 69 отсто на годишно ниво во 2022 година, што е најголем пад во историјата.


Фото: Принтскрин/Твитер

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

БРУТО ПЛАТА ОД ИЛЈАДА ЕВРА - странците во зоните сѐ подобро ги плаќаат нашите работници

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

НА ПАЗАРОТ НИКОГАШ ДОСЕГА НЕ ВЛАДЕЕЛА ТАКВА БИТКА ЗА СЕКОЈ РАБОТНИК КАКО СЕГА - еве што кажа хрватската директорка на Здружението на работодавачи

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ФИСКАЛНО ОДРЖЛИВ И ТАРГЕТИРАН: ДЕВЕТТИ ПАКЕТ АНТИКРИЗНИ МЕРКИ ЗА ПОДДРШКА НА НАЈРАНЛИВИТЕ И СТОПАНСТВОТО

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

ГОЛЕМ ТРГОВСКИ ЛАНЕЦ ИСПЛАТИ 300 ЕВРА БОЖИЌНИЦА - најавуваат и значително зголемување на платите во идната година

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

СРПСКА КОМПАНИЈА ОБЈАВИ ДЕКА МОРА ДА ОТПУШТИ ДОСТА РАБОТНИЦИ - прв пат поминуваме низ нешто вакво, тешко е да се отпуштат добри луѓе

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности