06 Декември, 2022
0.0199

Дали знаете кој е најевтиниот град во Европа за туристи?

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Бисерот на Андалузија, Гранада е најевтината „сити брејк“ дестинација во Европа. Таа е лоцирана јужно од Шпанија и е една од најпристапните дестинации за патниците. Истражување кое го направила страницата „Омнио“, покажува дека Гранада се нашла на врвот на листата за туристи со ограничен буџет.

Гранада има многу бесплатни активности, вкупно 112. Тоа вклучува и посета на 10 бесплатни музеи.

Обиколувањето на градот во просек чини 6 евра, а пивото во поголем дел од баровите не е поскапо од 2 евра, наведува „Euronews“.

Гранада има 1.011 бесплатни Wi-Fi точки и 143 јавни фонтани. Редовниот автобуски билет е еден од најевтините во Европа и чини 1,40 евра.

Страницата „Омнио“ рангирала 100 најпопуларни дестинации за патување во Белгија, Германија, Франција, Италија, Холандија, Австрија, Швајцарија и Шпанија.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

ДО ЕДНА ГОДИНА ЗАТВОР ЗА ВОНБРАЧЕН СЕКС: Индонезија донесе ваков закон, важи и за странците

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?