04 Април, 2020
0.0235

Дамјановиќ со писмо до Вархеји: ЕУ да ја реши кризата како во Северна Македонија

Објавено во: Балкан 24 Февруари, 2020


Европската унија (ЕУ) треба да се вклучи во решавањето на политичката криза во Црна Гора, како што посредуваше во решавањето на кризата во Северна Македонија, бара независниот пратеник Александар Дамјановиќ.

Опозиционерот од редовите на Социјалистичката народна партија во писмото до комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји, напиша дека неговата неодамнешна посета на Црна Гора е многу значајна, особено со оглед дека тој неодамна беше назначен за високо одговорно место како Европскиот комесар за проширување, пренесува „Вијести“.

„Верувам дека вашата посета покажа дека сте многу запознаени со сериозноста на политичката состојба во Црна Гора, или, можам слободно да кажам, политичката криза во мојата земја, која е длабоко во процес на преговори за членство во ЕУ“, рече Дамјановиќ во писмото до Вархеји .

Дамјановиќ вели дека усвојувањето на Законот за слобода на религија ги загрозува правата на канонската православна црква во Црна Гора, односно стотици илјади верници во Црна Гора.

Тој исто така посочи дека дел од членовите на Судскиот совет сè уште не се избрани, дека Врховниот државен обвинител, претседателите на Државната изборна комисија, Уставниот суд и Агенцијата за борба против корупцијата не се избрани.

Дамјановиќ рече дека иако е изборна година, не е усвоен нов закон за избори во согласност со препораките на ОБСЕ.

Тој рече дека сите овие проблеми со кои се соочува Црна Гора го забавуваат процесот на преговори со ЕУ.

Дамјановиќ рече дека ги почитува сите обврски и одговорности што ги има Вархеји, но дека е неопходно еврокомесарот да продолжи да ги следи настаните што се случуваат во Црна Гора

„Исто така, има потреба од поактивно вклучување на ЕУ во надминување на оваа политичка криза во Црна Гора, на начин на кој Унијата посредуваше во решавањето на кризата во Северна Македонија“, пишува Дамјановиќ.

Во меѓувреме тој не се сретнал со Вархеји при неговата неодамнешна посета на Црна Гора, но очекува предлози од Брисел.

„Останувам отворен за понатамошна комуникација и какви било предлози. Мислам дека заедно можеме да сториме сè за Црна Гора да се опорави од длабоката политичка и социјална криза “, рече Дамјановиќ.


Можеби ќе ве интересира

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома

СТРОГИ МЕРКИ: Грците само еднаш дневно можат да излезат од дома