05 Април, 2020
0.0376

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Објавено во: Балкан 25 Август, 2019

Владејачката Социјалдемократска партија (ПСД) во Романија се состана на конгрес за да ја потврди номинацијата на премиерот и лидер на партијата Виорика Данчила за кандидатура на претседателските избори.
Романската социјалдемократска владејачка партија ја номинираше Премиерката Данчила за претседателски кандидат на претстојните избори кои треба да се оддржат во ноември, објави Ројтерс.
Ова е изненадувачки избор против позадината на резултатите од неодамнешните анкети кои даваат само 7,5% поддршка за Данчила.

Пред неа се лидерот на Унијата за спасување на Романија, Дан Барна - со поддршка од 9,4%, лидерот на партијата ПЛУС Дачијан Цилош со 10,4%, потоа следи лидерот на партијата на Про Романија, Виктор Понта со поддршка од 12,9%, лидерот на Алијансата на Либералите и демократите , Калин Попеску Таричеану кој е со најголем процент на поддршка и тоа со 13,8%.

Фаворит е сегашниот претседател Клаус Јоханис, кој ужива 41,7% од поддршката на романските граѓани.Виорика, обраќајки се кон јавноста посочи дека е сигурна дека ќе биде прва жена претседател на Романија, исто така таа ги истакна мерките за подобрување на животниот стандард на Румунците.


Можеби ќе ве интересира

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодорвиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодорвиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

ВУЧИЌ НЕ СЕ ЧУВСТВУВА ДОБРО: Сепак се огласи за економските мерки

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Пленковиќ; Поддршката за работниците се зголемува од 3.250 на 4.000 куни

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина

Нема ригорозни царини за Србија и БиХ, Косово ги укина