21 Септември, 2019
0.0187

Даночен инспектор на УЈП во притвор

Објавено во: Финансии 24 Јануари, 2019

Канцеларија на јавно обвинителство Скопје поднесе обвиненија против даночен инспектор од УЈП за примање поткуп и истиот бил спорведен во истражниот затвор Шутка, по што му е доделена мерка на претпазливост куќен притвор.

Инспекто од регионалната канцеларија на Скопје индиректно преку две други обвинети лица побарал пари од 5.000 евра од правно лице за да не врши детални даночни контроли за пресметување на даночната обврска.

"Обвинетите на 05.11.2018 година, во угостителски објект, организираа средба во која оштетениот му дал пари во вредност од 5.000 евра во десет банкноти од 500 евра. Банкнотите се прелиминарно обработени во криминалистичкиот сектор на МВР. Обвинетиот ги ставил обработените пари во џебот, а по полициската интервенција тој бил фатен со банкнотите откако го напуштил хотелскиот објект ", соопшти обвинителството.Можеби ќе ве интересира

Потпишан договор со ЕБОР од 13 милиони евра за изградба на електронски систем на наплата долж Коридор VIII

Потпишан договор со ЕБОР од 13 милиони евра за изградба на електронски систем на наплата долж Коридор VIII

Виктор Димовски прв владин директор со коефициент 4 и со поголема основна плата од Рашковски, Лукаревска, Китанов....

Виктор Димовски прв владин директор со коефициент 4 и со поголема основна плата од Рашковски, Лукаревска, Китанов....

Како од една билка овој Србин направил бизнис вреден злато

Како од една билка овој Србин направил бизнис вреден злато

Како е да се живее во Норвешка: Плата од 2.500 евра, но државата веднаш зема 35 проценти

Како е да се живее во Норвешка: Плата од 2.500 евра, но државата веднаш зема 35 проценти

ЌЕ ДОБИЕТЕ 25 000 ЕВРА ДА СЕ ПРЕСЕЛИТЕ ОВДЕ: Понудата е од соништата, а регионот прекрасен

ЌЕ ДОБИЕТЕ 25 000 ЕВРА ДА СЕ ПРЕСЕЛИТЕ ОВДЕ: Понудата е од соништата, а регионот прекрасен

Како бугарски стартап ја доби првата венчр капитал обврзница од 18 милиони евра?

Како бугарски стартап ја доби првата венчр капитал обврзница од 18 милиони евра?