21 Октомври, 2019
0.0298

Дански истражувачи со обемна студија: Вакцината против сипаници не предизвикува аутизам

Објавено во: Свет 06 Март, 2019

Дански истражувачи докажале дека вакцината против осип не го зголемува ризикот од аутизам кај децата, ниту го предизвикува, а големата студија e направена на 650 000 деца.

Истражувачите користеле попис на наслението за да проценат дали од вакцината се зголемува ризикот од аутизам кај децата родени во Данска помеѓу 1999 и 2010 година, се наведува во магазинот “Anals of internal medisin”.

Истражувачите ја следеле здравствената состојба на 657.461 деца и ги документирале дијагнозите од аутистичен спектар, како и познати фактори на ризик, како што се старост на родителите, аутизам на браќа и сестри, предвремено пораѓање и помала тежина при раѓањето. Повеќе од 95 отсто од децата се вакцинирани против сипаници, а кај 6 517 е дијагностициран аутизам.

Се покажало дека вакцината МРП не го зголемува ризикот од аутизам кај децата без ризични фактори, ниту предизвикала аутизам кај деца со различни фактори. 

Бидејќи противниците на вакцината, меѓу кои се и политичари и јавни личности, шират страв кај родителите, истражувачите настојувале да направат што е можно поголема студија.

Проблемот со вакцинацијата настанал по објавување на студијата на Ендрју Вакифилд, објавена во 1998 година во медицинското списание „Лансет“. Вакифилд го финансирала адвокатска фирма, бидејќи планирала да ги тужи производителите на вакцината.

Година подоцна „Лансет“ ја повлекол студијата бидејќи истрагата покажала дека Вакифилд ги променил или погрешно прикажал податоците за дванаесет деца кои биле основа за заклучок на неговата студија.

Бројни студии подоцна, кои се обиделе да ги повторат неговите резултати, не пронашле врска помеѓу вакцините и аутизмот.


Foto: Shutterstock

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија