22 Мај, 2018
0.3178
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Дарко Лешоски повеќе не работи за Владата, „фати“ проект од Култура

Објавено во: Македонија 13 Февруари, 2018

Поетот Дарко Лешоски на крајот на годината на негово барање го прекинал работниот ангажман во Владата на Република Македонија во секторот за комуникација и односи со јавност. 

Информацијата ја потврди Петрит Сарачини кој одговори на критиките за доделувањето на средства за уметниците од годишната национална програма за поддршка на Министерството за култура. 

„На Дарко Лешоски му е истечен авторскиот договор во Владата заклучно со 31.12 2017 година, и истиот на негово барање не е продолжен“ објави Сарачини кој е дел од тимот за односи со јавност во Министерството за култура. 

Лешоски во годишната програма од Министерството за култура стои дека има побарано финансиски средства во износ од 120 илјади денари за проектот „Дионис-нова македонска поезија“ и истата сума му е и одобрена.

Веб сајтот регистриран за проектот „Дионис-нова македонска поезија“ засега не е активен, туку само е закупен веб доменот.

Можеби ќе ве интересира

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Поповски спроведен во Шутка

Поповски спроведен во Шутка

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“