06 Февруари, 2023
0.0308

Дау падна за 500 поени, но има шанси да ја заврши годината во зелено - берзите во црвено по протестите во Кина

Објавено во: Финансии 29 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Поголемиот дел од 2022 година беше прилично лоша за инвеститорите, а ниту вчерашниот ден не беше исклучок: Dow падна за околу 500 поени, или 1,5 отсто. Сепак, Дау го уживаше својот најдобар месец во речиси половина век во октомври, а во ноември е зголемен за речиси уште 3 проценти. Индексот на чипови е намален за само околу 7 отсто за 2022 година - и само 8 проценти под неговиот историски максимум.

Би било неверојатно враќање доколку Дау го врати сето загубено и ја заврши годината на позитивна територија. Неодамна во средината на октомври, Dow имаше пад за повеќе од 21 отсто.

Што се случи? Највисоките индустриски акции во Dow, како што се Boeing (BA), Caterpillar (CAT) и Honeywell (HON) се зголемија. Таков пресврт имаа и акциите на малопродажните/потрошувачки гиганти Walgreens (WBA), Home Depot (HD) и Nike (NKE), како и водечките финансиски компании Goldman Sachs (GS) и JPMorgan Chase (JPM).

S&P 500 и Nasdaq сè уште се прилично длабоко во минус за 2022 година, со намалување од 17 отсто и речиси 30 проценти, соодветно. И двата индекса беа намалени за повеќе од 1,5 проценти во понеделникот. Но, дури и тие индекси драстично закрепнаа од нивните најниски од годината до датумот во последниве недели.

Глобалните пазари паѓаат откако избија протести во Кина поради заклучувањето на Ковид, пишува Си-Ен-Ен

Има неколку фактори во игра. Прво, расте чувството дека Федералните резерви би можеле да го завршат со најзначајниот дел од нејзините масовни зголемувања на каматните стапки. Се чини дека инфлацијата го достигнува својот врв.

И постојат надежи дека американската економија или ќе доживее таканаречено меко приземјување или само блага рецесија. Ако тоа се случи, потрошувачките трошоци можеби нема да паднат од карпа. Ниту корпоративниот профит не би бил. Тоа би било добро за акциите.

Сепак, некои набљудувачи на пазарот се прашуваат дали експлозивното враќање на пазарот во изминатите неколку недели отиде премногу брзо. Дали инвеститорите одеднаш се премногу збунети? Индексот на CNN Business Fear & Greed, кој мери седум индикатори за расположението на пазарот, сега покажува знаци на алчност и се приближува до нивоата на Extreme Greed.

Но, други веруваат дека враќањето на пазарот може да биде оправдано, особено за акциите што ги сакаат конзервативните инвеститори - како што се компаниите кои плаќаат здрави приноси на дивиденди.

- Сметаме дека акциите би можеле да се стабилизираат. Се чини дека инфлацијата соработува. Досегашната заработка е исто така. Но, ние го фаворизираме приходот пред растот - рече Џон Августин, главен инвестициски директор во Хантингтон Приватната банка. 

Августин рече дека инвеститорите треба да „грицкаат“ од пазарот, наместо да скокаат со глава на поризични акции. Тој истакна дека S&P Dividend ETF (SDY), кој поседува компании со високи приноси како што е VF Corp (VFC). (сопственикот на The North Face and Vans), IBM (IBM) и 3M (MMM), всушност е зголемен за 1 отсто оваа година.

Некои аналитичари предупредуваат дека, сепак, пошироката продажба на пазарот можеби нема да заврши.

„Гледам многу сличности со падот во 2000 година. Имаше неколку пати кога берзата се враќаше, а потоа се враќаше назад“, рече Џон Дафи, ко-основач на Trending Stocks.

По пукањето на технолошкиот балон во 2000 година, акциите се тргуваа во прилично тесен опсег речиси три години, а Nasdaq заостана за Dow и S&P 500 со голема маргина. Тоа може да се случи повторно.

Дафи рече дека би бил претпазлив и за потрошувачките акции со оглед на постојаната загриженост за економијата и евентуалното влијание на зголемувањата на стапките. Но, тој мисли дека енергетските резерви би можеле да бидат поотпорни и дека резервите на индустријата и материјалите се исто така атрактивни.

Можеби ќе ве интересира

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот