18 Март, 2019
0.2524
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Објавено во: Финансии 15 Февруари, 2019

Мажите од Србија заминуваат во Русија за да работат како градежници, а жените чуваат стари лица. 

Платите се од 1.800 до 2.1000 евра. Бараат бравари, молери, заварувачи, гипсари, сестри. 

Но, има и многу фирми кои праќаат работници за Германија, а таму најчесто се бараат градежници. 

Само преку една агенција од Лозница лани се испратени 120 работници од Србија кои сега во странство се во редовен работен однос. 

Во Лозница се чека за добар водоинсталатер, и електричар, и цената за нивните услуги скока. Често само за доаѓање на овие мајстори се даваат по 500 динари. 

Можеби ќе ве интересира

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Исплатлив бизнис: Со оваа овошка може да заработите чудо пари

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

Ангеловска-Бежоска на седма средба на гувернерите од регионот

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

OВА Е ПЛАТА: Заработуваат над милион евра годишно

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

Новиот директор на Светска банка „ќе скенира“ во Македонија

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

СОВЕТИ ОД ИСКУСНИТЕ: Како да се „испазарите“ за поголема плата

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

(ВИДЕО) Берлинска компанија рециклира кафе и од него прави шолји

Oва се најбогатите жени во светот

Oва се најбогатите жени во светот