26 Јануари, 2021
0.0218

Дебатата за Ковид-пасош следната недела на Самитот на ЕУ, иницијативата на грчкиот премиер Мицотакис

Објавено во: Свет 12 Јануари, 2021

Дебатата за воведување „сертификат за вакцинација (или пасош)“, што е на иницијатива на грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис кој упати писмо и до Европоската комисија, ќе биде отворена по иницијатива на земјите од Јужна Европа. Ова не е случајно, бидејќи економскиот опстанок на овие многу земји зависи во многу поголема мера од повторното отворање на туризмот.

Мицотакис смета дека во однос на ова прашање треба да се донесе итна одлука,  во писмото, како штоп објавува „Политико“, Мицотакис наведува дека е потребно е да се заземе заеднички став што е можно побрзо и да се договорат земјите членки како ќе изгледа сертификатот за вакцинација за да можат да го прифатат сите.

Инаку, вакцинацијата во Грција нема да биде задолжителна, луѓето кои ќе бидат вакцинирани ќе може слободно да патуваат.

Во однос на заеднички Ковид-пасош, ќе се разговара следната недела на 21.јануари, односно на следниот Самит на Европската Унија. 


Можеби ќе ве интересира

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила