19 Февруари, 2019
0.3047
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Дело на личниот скулптор на Александар Македонски ги скара Италија и музејот Гети

Објавено во: Свет 06 Декември, 2018

Музејот Гети од Лос Анџелес, еден од најпознатите во САД и светот, вети дека ќе се избори за своето право да ја задржи бронзената статуа во природна големина, за која се верува дека ја изработил личниот скулптор на Александар Македониски, откако Врховниот суд на Италија ја отфрли нивната жалба дека делото им припаѓа токму нив.

Статуата "Победничка младина", која датира од 300-та година пред нашата ера е едно од најимпозантните во колекцијата на Гети. Спорот со Италија датира од 2010 кога судот во Пезаро пресуди скулптурата да биде запленета и вратена во „својата матична земја“ согласно италијанската кампања за враќање на антиквитети „ограбени“ од нејзината територија и продадени на музеи и приватни колекционери низ целиот свет.

Младиот спортист со подигната десна рака и малсинов венец околу главата и висок 1,5 метри е една од ретките грчки бронзени статуи од античкиот период што се целосно зачувани во оригинална форма. Иако уметникот е непознат, некои научници веруваат дека е направен од Лисипос, личен скулптор на Александар Македонски.

Од Гети велат дека Италија нема право на претензии, бидејќи е извлечена во неутрални морски води во 1964 година од страна на италијански рибари. Купена е од страна на Гети во 1977 година за 4 милиони долари. Од музејот тврдат дека тоа што е извлечена од италијански рибари не значи дека истата и припаѓа на Италија. Од таму тврдат дека артефактот никогаш не бил дел од културното наследство на Италија и дека нема пишани докази дека статуата припаѓала на Италија.

Не е јасно дали Гети сега ќе поднесе жалба до Европски суд. Исто така не е јасно дали и како италијанската влада ќе се обиде да ја врати статуата. 

Во 2007 година, Гети, без да признае какво било престапување, се согласи да врати 40 древни богатства во замена за долгорочните заеми на други артефакти. Италија и Гети оттогаш работеа на десетици соработки во реставраторски, изложбени и истражувачки проекти. 


Можеби ќе ве интересира

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

ТРАМП ГИ ПРОЗВА СОЈУЗНИЦИТЕ: Европа да си ги земе терористите од Сирија и да им суди

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

(ВИДЕО-ФОТО) За Ел Чапо се омажила на 18 години: Ова е сопругата на нарко босот помлада од него 32 години

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

Трамп им ги помати сметките на Заев и Ципрас

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди

(ВИДЕО) Путин при тренинг со олимписки џудо шампион се повреди