22 Јуни, 2018
0.3718
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Демохристијаните од Европа немаат коментар за името

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2018

Извори во Европската народна партија (ЕПП) велат дека нема да има коментар за историскиот договор за името постигнат вчера, но се разговара зад кулиси, вели за МИА еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан.

Откако сите клучни политички сили и актери во ЕУ и НАТО сесрдно го поздравија постигнатиот компромис за името помеѓу Македонија и Грција, единствено најголемата политичка група во ЕУ остана нема.

За сега официјално реакција од ЕПП дојде само од европратеникот Едвард Кукан, активен учесник во процесот Жан Моне.

Преку штура електронска порака, прес службата им порача на новинарите дека „нема да има коментар на оваа тема од ЕПП“.

Но, извори во политичката група за МИА велат дека сакаат „позитивен исход“ и дека претседателот на ЕПП е во постојана комуникација и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и со лидерот на Нова Демократија во Грција, и двете членки на ЕПП.

Можеби ќе ве интересира

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Заев за референдумот: Не дај Боже да не успее

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Македонски и грчки тинејџери се тепале поради името?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки

Заев: Tреба да утврдиме дали референдумот ќе биде консултативен или обврзувачки

ЕК препорача да се почнат преговори со Македонија

ЕК препорача да се почнат преговори со Македонија

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници

Одобрено обвинението за Чавков и петмина пратеници

ЧЕСТИТКИ ОД МЕРКЕЛ: Договорот со Грција ви го отвора патот

ЧЕСТИТКИ ОД МЕРКЕЛ: Договорот со Грција ви го отвора патот

Заев очекува „амин“ за преговорите од сите земји членки на ЕУ

Заев очекува „амин“ за преговорите од сите земји членки на ЕУ

На скопјанец му украле скутер пред влез

На скопјанец му украле скутер пред влез