15 Август, 2018
0.2700

Демохристијаните од Европа немаат коментар за името

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2018

Извори во Европската народна партија (ЕПП) велат дека нема да има коментар за историскиот договор за името постигнат вчера, но се разговара зад кулиси, вели за МИА еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан.

Откако сите клучни политички сили и актери во ЕУ и НАТО сесрдно го поздравија постигнатиот компромис за името помеѓу Македонија и Грција, единствено најголемата политичка група во ЕУ остана нема.

За сега официјално реакција од ЕПП дојде само од европратеникот Едвард Кукан, активен учесник во процесот Жан Моне.

Преку штура електронска порака, прес службата им порача на новинарите дека „нема да има коментар на оваа тема од ЕПП“.

Но, извори во политичката група за МИА велат дека сакаат „позитивен исход“ и дека претседателот на ЕПП е во постојана комуникација и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и со лидерот на Нова Демократија во Грција, и двете членки на ЕПП.

Можеби ќе ве интересира

ГО НАСЛЕДИ ЧАВКОВ, АМА ЗА КРАТКО: Лазо Велковски ќе се збогува од БЈБ

ГО НАСЛЕДИ ЧАВКОВ, АМА ЗА КРАТКО: Лазо Велковски ќе се збогува од БЈБ

Кого обвини Насер Селмани за медиумски рекет поврзан со референдумот?

Кого обвини Насер Селмани за медиумски рекет поврзан со референдумот?

Колку туристи ќе имаме до крајот на годината?

Колку туристи ќе имаме до крајот на годината?

Мицкоски го чува полиција?

Мицкоски го чува полиција?

Благој Нацоски требал да помине по мостот кој се урна во Џенова

Благој Нацоски требал да помине по мостот кој се урна во Џенова

Владата го разреши Лазе Велковски од БЈБ

Владата го разреши Лазе Велковски од БЈБ

МВР: Началникот на Алфите бил на извршување на службени задачи со службено возило во Охрид

МВР: Началникот на Алфите бил на извршување на службени задачи со службено возило во Охрид

ВНИМАВАЈТЕ: Циклонот Глорија носи обилни дождови

ВНИМАВАЈТЕ: Циклонот Глорија носи обилни дождови

Фатил крадци, ги затворил во подрум и ги тепал

Фатил крадци, ги затворил во подрум и ги тепал