02 Декември, 2022
0.0697

ДЕНЕС ПОЧНУВА ПОПИСОТ ВО СРБИЈА, високи казни за оние што нема да им отворат врата на попишувачите или неточни податоци

Објавено во: Балкан 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Србија почнува денеска и ќе се спроведува секој ден од осум часот наутро до 31 октомври до 20 часот.

Пописот што го спроведува Републичкиот завод за статистика (РЗС) ќе собира податоци за населението, неговата возраст, пол, образовната и брачната структура, за економската активност, структурата на домаќинствата и семејствата, како и за станбениот фонд.

Според Законот за попис, граѓаните на Србија со живеалиште или престој во земјата, како и странците со постојан престој со живеалиште во Србија, се должни да учествуваат во пописот и да дадат точни и целосни одговори на сите прашања.

Одбивањето да учествува во пописот, како и давање нецелосни и неточни податоци, повлекува прекршочна одговорност и парична казна од 20.000 до 50.000 динари, потсетува Бета.

За време на пописот, граѓаните имаат право да одговараат на прашања за националност, вера и мајчин јазик, кои се сметаат за чувствителни, или да се изјаснат како што сакаат.

Привремените резултати од пописот ќе бидат објавени во рок од 30 дена по завршувањето на пописот, а конечните резултати ќе бидат објавени во делови, почнувајќи од март или април следната година.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ