04 Декември, 2021
0.0221

Денешната средба Заев - Мицкоски ќе одлучи за иднината на СЈО

Објавено во: Македонија 10 Септември, 2019

Ако денеска премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски постигнат консензус за отворените прашања, тогаш може да се очекува усвојување на законот за интегрирање на СЈО во редовното обвинителство за што е потребно двотретинско мнозинство. Ова прашање, заедно со справувањето со актуелниот случај на висока корупција, се клучни за согласноста на одредени земји-членки за Македонија во октомври да добие даум за старт на преговори за членство.

Вечерва во Собранието ќе се одржи долгонајавуваната средба, а цел на состанокот е да се надминат разликите за законот за јавно обвинителство со кој се решава и иднината на СЈО. Лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат придружувани од соработниците кои се инволвирани во меѓупартиските разговори за законот

Од владата информираа дека тема на средбата ќе биде законот, а од текот на состанокот ќе зависи дали ќе се разговара и за други прашања, како на пример, предвремени парламентарни избори – сценарио за кое јавно притиска опозицијата, додека о ВМРО-ДПМНЕ се надеваат на конструктивна средба.

„Oчекувам сериозност од власта, да покажат сериозност за моментот, сериозност кон прашањето и да се избегне она практика секој исчекор понатаму да биде дека не важи, да го фати заевизмот и да се вратат на почетните ставови“, рече Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

Стоилковски наедно потврди дека за ВМРО-ДПМНЕ е прифатливо префрлањето на предметите од Специјалното во јавното обвинителство – чекор што во петокот го потврди јавниот обвинител Јовески.

За опозицијата спорно е само дека тоа се прави со документ потпишан од притвореничка – во случајов специјалната обвинителка Катица Јанева која од „Шутка“ побара преземање на предметите од нејзиното СЈО.Можеби ќе ве интересира

ТАРАВАРИ УПОРНО ТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ НУДЕЛ ПАРИ НА ПРАТЕНИЧКА: Нема да му се извинам

ТАРАВАРИ УПОРНО ТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ НУДЕЛ ПАРИ НА ПРАТЕНИЧКА: Нема да му се извинам

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК ТЕШКО ПОВРЕДЕН: Другар му исто така е во болница, несреќа во Штип

ДЕВЕТНАЕСЕТГОДИШНИК ТЕШКО ПОВРЕДЕН: Другар му исто така е во болница, несреќа во Штип

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

ЕДНО ДЕТЕ ИЗЛЕГЛО ОД АВТОБУСОТ, СЕ ВРАТИЛО ДА СПАСИ НЕКОЈ И ИЗГОРЕЛО: Градоначалникот Садики со сведоштво за несреќата во Бугарија

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

AЛЕКСОВСКИ ОДБИЕН: Наследникот на Заев ќе се бира меѓу Ременски, Ковачевски и Деспотовски

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

ФИЛИПЧЕ СЕПАК НЕМА ДА БИДЕ МИНИСТЕР: Алтернатива ги добива здравство, администрација и МЕПСО?

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

НОВ КОВИД БИЛАНС: Нови 342 случаи, сите починати се од болница

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ТРАОР: Во Виштица погребани родителите и двете близначиња

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ФОТО: Пендаровски и син му повторно даруваа крв

ВЛАДАТА ГИ „БУСТИРА“ ПОШТА, МАКЕДОНСКИ ШУМИ И ЕУРОКОМПОЗИТ: Кризно делење пари има и за други

ВЛАДАТА ГИ „БУСТИРА“ ПОШТА, МАКЕДОНСКИ ШУМИ И ЕУРОКОМПОЗИТ: Кризно делење пари има и за други