01 Октомври, 2022
0.0211

Денеска екстремно топло време во Македонија

Објавено во: Македонија 23 Јуни, 2017

Добивај вести на Viber

Во земјава денеска времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност.

Температурата ќе се искачи и до 37 степени. Ова се натпросечни температури за овој период од годината. УВ индексот ќе има вредност 9. 

Кон крајот на денот не е исклучена изолирана појава на  краткотраен пороен дожд со ретки грмежи.

Во западните делови на Македонија ќе дува умерен ветер од западен, а во останатите слаб до умерен од северозападен правец.

Поради топлотниот бран Министерство за здравство препорачува избегнување директна сончева изложеност и престој на отворено од 11 до 17 часот, носење светла и лесна облека и консумирање лесна храна и течности.

Утре се очекува претежно сончево со локална облачност и топло време. Попладне во северозападните и североисточните планински пределиќе биде нестабилно со услови за локални врнежи од дожд. Минималните температури ќе бидат од 13 до 22 степени, а максималните дневни од 26 до 37 степени. Во недела претпладне ќе биде претежно сончево и многу топло, попладне во западните предели со услови за локални врнежи од дожд кои во вечерните часови ќе се прошират и во централните и североисточните предели. 

Можеби ќе ве интересира

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Поскапе пајак-службата во Центар

Поскапе пајак-службата во Центар

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

Коко детско штедно осигурување: За сигурна иднина и исполнети соништа

Коко детско штедно осигурување: За сигурна иднина и исполнети соништа