08 Август, 2020
0.0385

Денеска турскиот суд носи судбоносна одлука за Аја Софија

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2020

Турскиот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали да ја претвори Аја Софија во џамија во Истанбул. Државниот совет - највисокото административно тело на Турција - рече дека ќе донесе пресуда во рок од 15 дена, по седницата што траеше само 17 минути во четвртокот.

Изградена во 6 век по нарачка на византискиот император Јустинијан Први, тоаа беше најголемата соборна црква во светот скоро 1.000 години.

Овој храм, кој е дел од светското културно наследство на УНЕСКО, беше претворена во џамија кога Османлиската Империја го окупира градот во 1453 година, но стана музеј во 1930-тите.

Може повторно да стане џамија ако судот го одобри овој потег, а доколку тоа се потврди се очекуваат негативни реакции во западниот свет, а сообено кај православните патријаршии.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган повика на оваа промена за време на минатогодишниот предизборен митинг.
Можеби ќе ве интересира

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак