04 Април, 2020
0.0259

Дерковски: Ако БЕСА коалицира со СДСМ нема да добие пари

Објавено во: Македонија 27 Февруари, 2020

Шефот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, во програмата на „Отворено студио“ синоќа рече дека доколку Движењето БЕСА одлучи да коалицира со СДСМ, тогаш сите права како втора опозициска партија од претходните избори ќе им припаѓаат на Алијанса за Албанците.

Според Деркоски, во таква ситуација Алијансата ги добив со членовите на општинските комисии и избирачките одбори кои досега припаѓале на Движењето БЕСА, медиумскиот простор на партијата за предизборно рекламирање и буџетот распределен од ДИК за медиумската кампања на партиите.

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами вчера попладне имаа лидерска средба. Двајцата лидери, според информации од партиите, разговараат за евентуален заеднички настап на предвремените избори закажани за 12-ти април што би бил прва „македонско-албанска“ предизборна коалиција во историјата. СДСМ и БЕСА во моментов  не откриваат повеќе детали, но неофицијално двајцата лидери начелно договориле предизборна соработка.


Можеби ќе ве интересира

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција