03 Јуни, 2020
0.0230

Десет дена пред да си замине од функција, Могерини распали по ЕУ за недоделениот датум за Македонија

Објавено во: Македонија 21 Октомври, 2019

Неколку дена пред да ја напушти функцијата, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, се налути и и плесна во лице на ЕУ дека дека прави историска грешка со одлуката за Македонија.

Таа вели дека тоа е повеќе од пропуштена шанса, историска грешка за која како што вели се надева дека што поскоро ќе има промени.

Федерика Могерини оценува дека одложената одлука на Европскиот совет за отпочнување на пристапните преговори со Албанија и Македонија претставува историска грешка.

Таа сумирајќи ги своите активности од претходната недела, на својот блог наведува во текстот „Две одлуки, една грешка“ , пишува дека после „тешкиот“ Европски совет на кој шефовите на држави и влада ја одложија одлуката за отворање преговори за пристапување на Македонија и Албанија во Европската унија, и покрај, како што вели, исклучителниот напредок кој го постигнале двете земји е спротивно на препораката на ЕК.

Могерини спомена и две важни одлуки - едната се однесува на одобрувањето на новиот договор со Лондон за Брегзит, а другата е потврда на единствениот став на ЕУ за турската воена интервенција во Сирија.

Можеби ќе ве интересира

МПЦ-ОА: Гробовите за Духовден да се посетуваат само од најблиските

МПЦ-ОА: Гробовите за Духовден да се посетуваат само од најблиските

БИЗАРНА СМРТ: Излегол од возилото, а тоа се вратило наназад и го пригмечило на банкината

БИЗАРНА СМРТ: Излегол од возилото, а тоа се вратило наназад и го пригмечило на банкината

Владата ќе ги помага новинарите кои известуваа за кризата: Ќе бидат ли опфатени и порталите

Владата ќе ги помага новинарите кои известуваа за кризата: Ќе бидат ли опфатени и порталите

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЌЕ ЗАСЕДАВА ВО ПРОШИРЕН СОСТАВ: Нов многу висок број на новозаразени

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЌЕ ЗАСЕДАВА ВО ПРОШИРЕН СОСТАВ: Нов многу висок број на новозаразени

Андов: Игор Дурловски прв ми рече „Ќе изгубите“

Андов: Игор Дурловски прв ми рече „Ќе изгубите“

Бујар Османи денеска ќе ја провери ситуацијата со конфекциите во Штип

Бујар Османи денеска ќе ја провери ситуацијата со конфекциите во Штип

ОПШТИНИ ПОД КАРАНТИН ВИКЕНДОВ? Одлука ќе се донесе најдоцна до утре

ОПШТИНИ ПОД КАРАНТИН ВИКЕНДОВ? Одлука ќе се донесе најдоцна до утре

Спасовски: Ситуацијата е стабилна зашто се познати кластерите

Спасовски: Ситуацијата е стабилна зашто се познати кластерите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заразени нови 76 луѓе, а до четврток ќе знаеме дали ќе се вратат рестрикциите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заразени нови 76 луѓе, а до четврток ќе знаеме дали ќе се вратат рестрикциите