26 Ноември, 2020
0.0216

Десет милиони деца во светот можеби нема да се вратат во училиште

Објавено во: Свет 14 Јули, 2020

Пандемијата на коронавирус предизвика глобална „криза во образованието без преседан“, со скоро 10 милиони деца кои се погодени со затворањето на училиштата и кои можеби никогаш повеќе нема да се вратат во своите одделенија, објави во организацијата Save the Children.

Повикувајќи се на податоците на УНЕСКО, британската хуманитарна организација соопшти дека во април, откако биле воведени мерки низ целиот свет за да спречи ширењето на вирусот, 1,6 милијарда млади луѓе - скоро 90% се ученици и студенти - престанеле да одат на училиште или на факултет.

„По првпат во историјата на човешството, образованието е прекинато во целиот свет за цела генерација на деца“ - наведува организацијата во својот извештај.

Читајте повеќе на Хаштаг


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

На 60 години почина Диего Марадона

На 60 години почина Диего Марадона

Се ближи Божиќ - Европа ги олабавува мерките

Се ближи Божиќ - Европа ги олабавува мерките

Поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг го критикува исклучувањето на компаниите од изградбата на 5Г мрежи само врз основа на националноста

Поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг го критикува исклучувањето на компаниите од изградбата на 5Г мрежи само врз основа на националноста

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Четвртина од Италијанците веруваат дека коронавирусот е создаден за контрола на луѓето

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Четвртина од Италијанците веруваат дека коронавирусот е создаден за контрола на луѓето

Коронавирусот прво се појавил во Европа, па дури потоа во Кина?

Коронавирусот прво се појавил во Европа, па дури потоа во Кина?

Ентони Фаучи прогнозира какви размери ќе има вирусот до крајот на годинава

Ентони Фаучи прогнозира какви размери ќе има вирусот до крајот на годинава

ЗА СИТЕ ШТО ЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ СО АВИОН - вакцината против ковид ќе биде задолжителна?

ЗА СИТЕ ШТО ЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ СО АВИОН - вакцината против ковид ќе биде задолжителна?