15 Декември, 2019
0.0182

Дескоска до судиите: Барате само пари, а не го осудувате криминалот во ваши редови

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2019

Рената Десковска, министерката за правда, денеска најави дека со меѓународните партнери ќе започне ветинг во правосудството и денешниот протест на судската администрација за неисплатени додатоци на плата коментираше дека во оваа власт вработените се гласни само кога станува збор за делење на пари.

„Министерството за правда ја почитува независноста на буџетот на судовите, но зачудува начинот на исплата која се врши линеарно кај сите судии, иако не постојат основи за зголемување на додатоците да се врши секогаш кај сите подеднакво. Денешниот протест е гласност и конфликт за пари. А кај нив нема став зошто судството е со најниска доверба во јавноста кога има застарување на гонење на судски постапки. Очекувавме реакција од судиите и судската администрација за ова“ рече Десковска.

Со тоа таа го осуди линеарното делење на додатоци на плата и кај судиите и кај судските службеници преку Судскиот буџетски совет.

„Видовме за случајот со видео-клипот на социјалните мрежи во кој се тргува со судски предмети од страна на вработен во судска администрација. Судски доставувачи возат подобри автомобили од судии. Слушаме за бизнис-зделки меѓу судии, обвинители и адвокати. Вработените треба да помогнат во отфрлување на криминалот. Гласни се само кога станува збор за делење пари“, наведе Десковска.

Очекува Ддржавната комисија за спрелување на корупцијата да почне сериозна постапка за проверка на анкетните листови на судиите и да се искористи можноста преку увид во имотната состојба да започне ветингот.

Во тој контекст Дескоска го спомена и случајот со бегството на Игор Спасов, кој според министерката, е пуштен од судија во судска постапка.

- Тоа се прашања кои фрустрираат и очекувам судството и синдикатите да ги отворат тие прашања, наведе таа.

Можеби ќе ве интересира

ПИСМО ДО ЧЛЕНОВИТЕ: Заев порачува дека нема скршнување од патот на победата

ПИСМО ДО ЧЛЕНОВИТЕ: Заев порачува дека нема скршнување од патот на победата

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Почина тетовецот во чиј стан експлодираше плинска боца

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Никој не реагира на аферите Рекет 2, Вирус, Инсулин, Леонардо, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Какво време да очекуваме од утре?

Какво време да очекуваме од утре?

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Борисов бара земјите кои сакаат во ЕУ и НАТО внимателно да ги мерат своите чекори

Тетово и Битола утрово високо загадени

Тетово и Битола утрово високо загадени

Дескоска до Груевски: Вратата на мојот кабинет е отворена, го поканувам да дојде

Дескоска до Груевски: Вратата на мојот кабинет е отворена, го поканувам да дојде

Софија Богоева: Јавните површини може да се унапредат со активно учество на заедницата

Софија Богоева: Јавните површини може да се унапредат со активно учество на заедницата

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Мицкоски бара резолуција за јазикот