21 Февруари, 2019
0.2639
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Дескоска одговори на кој начин ќе се спроведе референдумот

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2018

Mинистерката за правда, Рената Дескоска вели дека претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот Закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди. 

На гостувањето во емисијата „Топ тема“ на Телма, Дескоска рече дека побезболно е сега да не се прават дури ни технички измени на Законот и референдумот да биде спроведен врз основа на постоечкиот закон отколку да се направат измени и да се поттикнат сомневања дека нешто се сака да се подметне.

„Факт е дека законот е застарен, дека е нефункционален и многу прашања ги остава со прашалници, но факт е и дека врз основа на тој закон беа спроведени референдуми како оној во општина Центар за изгледот на Градскиот трговски центар или во неколку други општини за рудниците“- вели Дескоска.

Вели дека  лошо е да се условува изборот на Државната изборна комисија со други прашања бидејќи тоа е комисија која треба да постои имајќи ги предвид нејзините надлежности не само за референдумот, туку и за други прашања како што е она за Избирачкиот список.

Можеби ќе ве интересира

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“