18 Јули, 2018
0.3832
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Дескоска одговори на кој начин ќе се спроведе референдумот

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2018

Mинистерката за правда, Рената Дескоска вели дека претстојниот референдум ќе се спроведува по постоечкиот Закон, а по завршувањето на референдумот ќе се донесе сосема нов закон со современи стандарди. 

На гостувањето во емисијата „Топ тема“ на Телма, Дескоска рече дека побезболно е сега да не се прават дури ни технички измени на Законот и референдумот да биде спроведен врз основа на постоечкиот закон отколку да се направат измени и да се поттикнат сомневања дека нешто се сака да се подметне.

„Факт е дека законот е застарен, дека е нефункционален и многу прашања ги остава со прашалници, но факт е и дека врз основа на тој закон беа спроведени референдуми како оној во општина Центар за изгледот на Градскиот трговски центар или во неколку други општини за рудниците“- вели Дескоска.

Вели дека  лошо е да се условува изборот на Државната изборна комисија со други прашања бидејќи тоа е комисија која треба да постои имајќи ги предвид нејзините надлежности не само за референдумот, туку и за други прашања како што е она за Избирачкиот список.

Можеби ќе ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се извини на медиумите и да го смени советникот

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да се извини на медиумите и да го смени советникот

Бошњаковски тврди дека фоторепортерите работат непречено

Бошњаковски тврди дека фоторепортерите работат непречено

Мицкоски ја напушти лидерската средба - што бара од Заев?

Мицкоски ја напушти лидерската средба - што бара од Заев?

Граѓани порачаа „Не ве гласавме за да менувате име“

Граѓани порачаа „Не ве гласавме за да менувате име“

Во Припор и Ѓорче Петров водоснабдувањето е нормализирано

Во Припор и Ѓорче Петров водоснабдувањето е нормализирано

Кој забрани да се сликаат лидерите како доаѓаат на лидерска средба?

Кој забрани да се сликаат лидерите како доаѓаат на лидерска средба?

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?