18 Ноември, 2019
0.0172

Дескоска потврди: Владата побарала одложување на мислењето на Венецијанската комисија, немала ресурси

Објавено во: Македонија 09 Октомври, 2019

Рената Дескоска, министерката за правда, денеска потврди дека Владата побарала одложување на финалното мислење на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците, затоа што како што вели таа, во моментов нема човечки ресурси за да ги спроведе заклучоците.

Покрај тоа, од Владата не можеле сега да ги анализираат контра-аргументите на нацрт мислењето на Венецијанската комисија, па и поради тоа побарала одложување на расправата во Комсијата по која треба да се изготви и официјалното мислење на странските екперти за овој закон. 

Инаку од ова тело излегоа со некои сериозни забелешки пред усвојувањето на официјалните заклучоци, а најголемиот аргумент е дека ќе се отежне функционирањето на правосудниот систем.

Расправата требаше да се случи на 11 и 12 октомври, додека пак, конечното мислење странските експерти требало да го дадат до 17 октмври. 

Процес ќе биде одложен сега кон средината на декември.


Можеби ќе ве интересира

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

Се запали просторија во Лешочкиот манастирски комплекс

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

ФОКУС НА ДЕНОТ: Заев вети 50 отсто места за жените на листите, Мицкоски порача дека ќе ги засукаат ракавите

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Ременски се жалела во внатрешна контрола за претресот во нејзиниот дом

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Заев вети 50-50 застапеност на жените на листите за следните избори

Земјотрес почувствуван во Битола

Земјотрес почувствуван во Битола

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Мицкоски: Има да се засукаат ракавите и да се работи деноноќно

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

Самоиловска Цветанова: Што е разликата помеѓу концептот на Голема Албанија, Голема Србија и грчкиот слоган „Macedonia the GReat“?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ПЕНДАРОВСКИ ЗА „ЛЕ МОНД“: Направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините

ВОЗАЧИ ВНИМАВАЈТЕ: Има магла по котлините