31 Јули, 2021
0.0199

Деспотовски: Петмина од новите членови на УО на ФИТР веќе работеа со нас, тие не одлучуваат за грантовите

Објавено во: Македонија 27 Октомври, 2020

Јован Деспотовски, директорот на Фондот за иновации, денеска одговарајќи на новинарско прашање, рече дека новите членови на Управниот одбор во Фондот за иновации што ги именуваше Владата во четвртокот може да имаат какво било формално високо образование. 

Владата за членови на УО ги именуваше  Моника Јованова (дипломиран преведувач и толкувач од албански на македонски јазик и обратно), Пиштар Љутфиу (м-р од областа на политичките науки), Калина Лечевска (доктор на социолошки науки), Бранко Ничота (дипломиран Инженер по електротехника), Димитрија Анѓелковски (образованието не беше наведено), Синиша Вељановски (дипломиран правник и м-р по меѓународно право и меѓународни односи со положен правосуден испит) и Дритон Зибери (образованието не е наведено). 

Медиумите реагираа дека членовите го немаат соодветното образование за да одлучуваат за грантови чиј фонд достигнува 18 милиони евра, но Деспотовски денеска рече дека тие не одлучуваат за распределба на средствата и дека петмина од нив веќе работеле во ФИТР и, како што вели тој, добро си ја завршиле работата.

- Тие, според своите надлежности, ќе ги разгледуваат програмите и правилниците. Петорица од седумте членови кои сега се именувани беа со нас и во изминатите три години. Како директор можам да кажам дека тие успеале да не следат во нашата работа и нивното формално образование не претставувало пречка. Другите двајца вчера прв пат и јас ги запознав, но да им дадеме шанса, рече Деспотовски.

Деспотовски најави дека со последните иницијативи, законски ќе се разгледа можноста да се разгледа тоа, покрај директорот на ФИТР и странските експерти од комисијата која ги евалуира грантовите, и членовите на Управниот одбор да имаат одредено високо образование како услов.

- Членовите на Управниот одбор не се тие кои решаваат за проектите, туку нив ги одобрува Комитет за одобрување на инвестиции составен од петорица странски експерти, кои се објавени на веб-страната на фондот. За нивниот избор ќе има меѓународен оглас, додаде Деспотовски.

Можеби ќе ве интересира

ДВАЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ „ОПЕРИРАЛЕ“ ВО КОЧАНИ - опљачкале дури 10 куќи

ДВАЈЦА МАЛОЛЕТНИЦИ „ОПЕРИРАЛЕ“ ВО КОЧАНИ - опљачкале дури 10 куќи

РАСПРАВИЈА МЕЃУ ПОВЕЌЕМИНА ЗАВРШИЛА ЛОШО - 27 годишник прободен во викендица

РАСПРАВИЈА МЕЃУ ПОВЕЌЕМИНА ЗАВРШИЛА ЛОШО - 27 годишник прободен во викендица

ЗАЕВ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставен, но ако падне Законот за Бехтел Енка, ќе чекаме и до пет години за автопатиштата

ЗАЕВ: Ќе ја почитуваме одлуката на Уставен, но ако падне Законот за Бехтел Енка, ќе чекаме и до пет години за автопатиштата

Физички нападната вработена во кумановскиот ургентен центар - 26 годишната девојка посочила едно лице

Физички нападната вработена во кумановскиот ургентен центар - 26 годишната девојка посочила едно лице

ЏАМБАСКИ СЕ СИЛИ ПО РЕЗОЛУЦИЈАТА - без разлика на црвените линии, нема да дозволеле дискусија за нивната историја

ЏАМБАСКИ СЕ СИЛИ ПО РЕЗОЛУЦИЈАТА - без разлика на црвените линии, нема да дозволеле дискусија за нивната историја

НАЈЧЕВСКА ЖЕСТОКО ГО НАПАДНА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ - кога лажел, кога се залагал за широка демократија, или сега?

НАЈЧЕВСКА ЖЕСТОКО ГО НАПАДНА МИНИСТЕРОТ МАРИЧИЌ - кога лажел, кога се залагал за широка демократија, или сега?

ПОЖАРНИКАРИ ГИ ВАДЕЛЕ ОД СМАЧКАНОТО КОМБЕ - двајца Македонци повредени кај Лесковац

ПОЖАРНИКАРИ ГИ ВАДЕЛЕ ОД СМАЧКАНОТО КОМБЕ - двајца Македонци повредени кај Лесковац

ЖИТЕЛИ ОД СВЕТИНИКОЛСКОТО СЕЛО ОРЕЛ БЕЗ ВОДА НА 40 СТЕПЕНИ - прашуваат каде е локалната власт да им помогне

ЖИТЕЛИ ОД СВЕТИНИКОЛСКОТО СЕЛО ОРЕЛ БЕЗ ВОДА НА 40 СТЕПЕНИ - прашуваат каде е локалната власт да им помогне

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ДЕНЕСКА СТИГНАВМЕ ДО 81 СЛУЧАЈ - за среќа нема починати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ДЕНЕСКА СТИГНАВМЕ ДО 81 СЛУЧАЈ - за среќа нема починати