05 Октомври, 2022
0.0303

ДЕТАЛИ ЗА АВТОБУСКАТА НЕСРЕЌА: Возачот на полскиот автобус имал 72 години

Објавено во: Балкан 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Хрватски медиум објави повеќе детали за автобуската несреќа која се случи деновиве. Возачот на полскиот автобус имал 72 години, но не бил пијан. 

Возачот кој изгуби контрола над возилото на автопатот А4 во Хрватска и излета од патот, имал 72 години, дознава ХРТ од свои извори блиски до вараждиснкото обвинителство. Тој сепак не бил под дејство на алкохол или дроги и не боледувал од акутни болести. 

Двајцата возачи на полскиот автобус загинаа во несреќата, потврдија од обвинителството по завршување на обдукцијата. Во вараждинската Општа болница и понатаму се згрижени седум пациенти, а двајца се критични. Во болницата во Чаковец има две жени со тешки повреди, но се стабилни. Во сообраќајната несреќа загинаа 12 луѓе, а 32 се повредени. Сите се полски државјани. По собирањето на сите податоци обвинителството ќе одлучи дали постапката ќе се води во Хрватска или во Полска.

Полскиот портал Факт разговараше со две жени кои се во болница во Загреб. Беата Кричовјак вели дека автобусот го управувале искусни возачи и дека немало никакви индиции дека може да дојде до трагедија.

foto EPA/IVAN AGNEZOVIC

Можеби ќе ве интересира

Собарки на Миконос јаделе слатки кои ги оставиле гостите и завршиле во болница со халуцинации

Собарки на Миконос јаделе слатки кои ги оставиле гостите и завршиле во болница со халуцинации

(ВИДЕО) Експлозија на гас урна зграда во Турција

(ВИДЕО) Експлозија на гас урна зграда во Турција

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

СЕКОГАШ БЕА НАСМЕАНИ, МАЛОТО ДЕВОЈЧЕ ИМ МАВТАШЕ НА СИТЕ ДОДЕКА ПОМИНУВАА - соседите не можат да поверуваат дека таткото монструм си ја задави малата ќеркичка

СЕКОГАШ БЕА НАСМЕАНИ, МАЛОТО ДЕВОЈЧЕ ИМ МАВТАШЕ НА СИТЕ ДОДЕКА ПОМИНУВАА - соседите не можат да поверуваат дека таткото монструм си ја задави малата ќеркичка

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Словенија не сака влез на Украина во НАТО

Страшно злосторство ја потресе Србија: Татко си ја убил својата двегодишна ќерка, а потоа се самоубил

Страшно злосторство ја потресе Србија: Татко си ја убил својата двегодишна ќерка, а потоа се самоубил

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

ГОЛЕМО ТРУЕЊЕ СО ПЕЧУРКИ ВО СРБИЈА, ОСУММИНА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА - хоспитализирани уште четворица пациенти, ВМА предупредува: Внимавајте при купувањето

„СЕЛФИТО ГО НАПРАВИ КАНЦЕЛАРОТ, ЈАС ТОА НЕ УМЕАМ ДОБРО“: Вучиќ, Орбан и Неамар ја овековечија средбата

„СЕЛФИТО ГО НАПРАВИ КАНЦЕЛАРОТ, ЈАС ТОА НЕ УМЕАМ ДОБРО“: Вучиќ, Орбан и Неамар ја овековечија средбата