29 Октомври, 2020
0.0264

Детали за шокантното утро во Загреб: Рафално пукал по Владата и изрешетал полицаец

Објавено во: Балкан 12 Октомври, 2020

Загребската полиција ги утврдува околностите на пукањето утрово на Марковиот плоштад пред зградата на Владата во кое полицаец беше тешко повреден од огнено оружје. Лице кое одговара на описот на сторителот изврши самоубиство во Јабуковац.

„Се утврдуваат сите околности на настанот, лицето за кое се сомнева дека е сторителот извршил самоубиство“, соопшти полицијата.

Како што очевидците на нападот на плоштадот Свети Марко му изјавиле на новинарот на Јутарњи лист, Марин Дешковиќ, сторителот дошол во зградата на Владата од северната страна на црквата Свети Марко, извадил калашников и пукал кон влезната врата на Бански двори.

Во времето на пукањето, поради дождливото време, малку луѓе беа на улиците во Горниот град, а граѓанин штотуку излегол од блиското кафуле кога видел како некој вика.

„Не го слушнав пукањето затоа што имаше музика во барот каде што пиев кафе. Кога излегов надвор, слушнав машки глас кој викаше: „Дали се вика брза помош? Каде е брзата помош. ' Потоа следеше друг глас додека засилувањата се насочуваа кон плоштадот Кетрин. Не ми беше јасно што се случува сè додека не се упатив преку плоштадот Свети Марко. Луѓето, полицијата се собраа околу еден човек што седеше“, сведочел граѓанин за Јутарњи.

Друга жена, која работи во близина, слушнала истрели, но не обрнала премногу внимание додека не се огласат сирените.

„Многу бргу по пукањето, дојде брзата помош и го однесе човекот, за кого тогаш само дознавме дека е полицаец, кој наводно го предупредил човекот што го ранил да се оддалечи и дека не може да биде таму. Дали навистина станавме див запад? Казните за недозволено поседување оружје се премали, инаку луѓето би третирале поинаку. Има уште помалку казни кога некој со недозволено оружје е повреден или убиен. За жал, судството со години испраќа лоша порака дека можеме да сториме што сакаме затоа што казната, кога ќе дојде, ќе биде мала и онака, и постои можност за застареност“, е мислењето на еден граѓанин.

фото. Јутарњи лист

Можеби ќе ве интересира

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Грција тоне во долгови

Грција тоне во долгови

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија