14 Јули, 2020
0.0262

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

Објавено во: Балкан 06 Јуни, 2020

Јелена Марјановиќ била убиена на суров и монструозен начин, за што сведочат и нејзините повреди. Сите повреди и биле нанесени додека таа била се уште жива. Таа се обидувала да се одбрани. Можно е дека таа се обидела да излезе од каналот, но била вратена во него. Со секој нов удар, таа трпела болка од зголемен интензитет, но чувствува и голем страв за сопствениот живот!

Со овие зборови, како што пишува српски Курир, вчера, пред Високиот суд во Белград, кој води постапка против Зоран Марјановиќ поради сомневање дека ја убил својата сопруга Јелена Марјановиќ, пејачката на „Гранд“, на 2 април 2016 година во каналот на насипот на Црвенка во Борча, судски експерт и поранешен министер Зоран Станковиќ, ги опиша нејзините последни моменти. 

Тој објасни дека врз основа на сите расположиви докази, не може со сигурност да се утврди дали едно лице учествувало во злосторството или имало повеќе од едно, но дека со сигурност се знае дека оној што ја повредил Јелена имал силни емоции кон неа.

„Сторителот е деснорак, најверојатно. Тој е некој кој имал силни емоции кон неа, љубов, омраза, одмазда или гнев кон Јелена Марјановиќ, имајќи го предвид бројот, интензитетот и локализацијата на повредите. Нивниот број укажува на суровост и силно нагласена емоција кон жртвата“, вака Станковиќ сведочеше јавно за прв пат, врз чии наод се темели обвинението против Зоран Марјановиќ.

Зоран Станковиќ, одговарајќи на прашањата на судијата и одбраната, ги реши сите сомнежи кои со години ја мачат јавноста, изјавувајќи дека е утврдено со сигурност дека Јелена е убиена на местото каде е пронајдено нејзиното тело, дека не била преоблекувана, како и дека рацете не и биле миено со варакина. 

Пронајдена е гранка во душникот, и вода во белите дробови, што значи дека била жива на местото каде што е пронајдена. „Со сигурност тврдиме дека местото каде што е пронајдена е местото каде се здобила со повреди. Не знаеме дали таа живеела една минута, две или малку подолго после тепањето, но заклучокот е дека таа поминала најмалку пет-шест часа во вода, а можеби и 10 или повеќе“, рече стручниот вештак. 

Неговиот колега Милан Кунјадиќ објасни дека напаѓачот за прв пат ја погодил пејачката додека таа бегала од него, како и дека таа тогаш ги изгубила патиките, мобилниот телефон и стегачот за коса.

„Можно е таа да се обидела да избега пред да добие сериозни повреди и дека трагата на патиката од другата страна на каналот е нејзина, но можно е и таа да му припаѓа на сторителот“, објасни Куњадиќ.

Судските експерти Зоран Станковиќ и Милан Кунјадиќ изјавија дека сторителот имал крвави раце по злосторството, а можно е и гардеробата во која се наоѓал исто така била крвава, изјавувајќи дека на местото на злосторството имало многу крв по осум удари во главата. „Треба да има трага на крв на облеката во која бил облечен сторителот“, рече Станковиќ, одговарајќи на прашањето на адвокатот на Зоран, Никола Думниќ. 

За потсетување, не беше пронајдена крв на гардеробата земена од Марјановиќ.

А Зоран Марјановиќ, кој вчера беше во судницата како обвинет, на вчерашното судење изненади со својот изглед. Марјановиќ на претходните рочишта доаѓаше облечен во темна гардероба, но за вчерашното рочиште избра шарена кошула, бордо сако и панталони и сини чевли-патики. „Додека експертите опишувале како Јелена умирала, Зоран седел тивко на обвинителната клупа. Тој не покажа емоции“, рекол изворот за Курир.

Фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Од вторник: Во Унгарија ќе можат Кинези, но не и Македонци

Вработени двајца имами за Аја Софија

Вработени двајца имами за Аја Софија

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ЕПИДЕМИЈАТА И ВО СРБИЈА НЕ СТИВНУВА - нови 287 заразени и 11 починати

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

ДУРИ И ЗА ТАНЧЕРКИТЕ ИМА ПРОТОКОЛ, СТАРИТЕ ДА НЕ СЕ КАНАТ НА СОБИРИ - Хрватска од утре со нови построги мерки за заштита

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

СТРАВИЧНА НЕСРЕЌА: Јахта со која управувал малолетник преполовила чамец, загина млада девојка

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Грција само 41 новозаразени, од кои 11 се туристи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

Во Србија 130 болни од корона се на респиратпри, денеска 345 нови случаи

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните

ЧЕКАМЕ ЕДЕН ПАЦИЕНТ ДА ЗАМИНЕ, МЕНУВАМЕ ПОСТЕЛНИНА И ВЕДНАШ ПРИМАМЕ НОВ - во Србија нема место за болните