21 Септември, 2023
0.0254

ДЕТАЛНА ЛЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА, БАЛКАНОТ ПОД ГОЛЕМ РИЗИК ОД ПОПЛАВИ: Скандинавија ќе ја зафатат пожари

Објавено во: Свет 31 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Експертскиот тим на синоптичарите на AccuWeather денеска објави детали за тоа какво време не очекува ова лето, кое официјално започнува во среда, на 21 јуни, околу три недели по почетокот на метеолошкото лето на 1 јуни.

Тајлер Ројс и Алан Реперт, водечките метеоролози во AccuWeather кои работеа заедно на проучување на времето низ континентот повеќе од три децении, детално ги испитаа претходните години и временските обрасци ширум светот за да ги утврдат главните теми на претстојната сезона.

Метеоролозите на AccuWeather објаснуваат дека наскоро ќе започне летното време во централна и северна Европа, додека југоисточните области може да доживеат побавен премин кон летната сезона. Иако претстојната сезона можеби не е толку жешка како претходните лета, експертите велат дека може да се покаже исто толку опасна поради шумските пожари, силната суша и тешките временски услови.

Кој дел од континентот би можел да биде погоден од чести бури? Каде недостатокот на дожд ќе предизвика зголемен ризик од пожар? Одговорите на тоа и повеќе може да се најдат во сеопфатната летна прогноза на AccuWeather за Европа 2023 година.

Невреме на Балканот

Летната прогноза на AccuWeather ја истакнува зоната од северна Франција до Германија, Полска и балканските држави како најверојатниот коридор за почести напади на врнежи и можеби дури и тешки временски услови во споредба со остатокот од континентот.

Врнежите треба да го достигнат историскиот просек за голем дел од овој регион, што ќе биде добра вест за земјоделските култури ширум Балканот, вели Ројс.

Иако врнежите ќе помогнат да се ублажат условите за суша во регионот, тие би можеле да имаат негативни ефекти врз некои заедници.

„Зоната од северна Франција до Балканот е изложена на најголем ризик од тешки временски услови во однос на грмотевици кои можат да произведат силен ветер и град“, рече Ројс.

На Балканот, невремето може да резултира и со значителен ризик од поројни поплави, бидејќи врнежите треба да се искачат, како што се очекуваше, над историскиот просек за сезоната. Сепак, не е изгубена секаква надеж дека летните планови и одмори целосно ќе бидат уништени бидејќи според Ројс се очекуваат и „убави периоди“ во текот на летото.

Се очекува дека температурите ќе бидат близу или малку над историскиот просек во регионот во текот на јуни, јули и август.

„Очекуваме бројот на денови со температури од 32 степени Целзиусови или повисоки да биде малку над историскиот просек ова лето“, рече Ројс.

Севкупно, екстремните горештини се очекува да бидат поретки низ континентот во споредба со последните години, според Ројс.

„Ќе стане жешко, особено од Пиринејскиот Полуостров до јужна Франција и северна Италија, но екстремната рекордна топлина од минатото лето веројатно нема да се повтори“, рече Ројс.

Исто така, поблагите услови во текот на ноќните часови може да доведат до температури над просекот за летото во целина во овие области. Експертите на AccuWeather велат дека тоа може да доведе и до здравствени опасности. „Поголемиот дел од зградите во Европа се дизајнирани да ја задржат топлината, па ако тие места не можат да се изладат бидејќи атмосферските температури не паѓаат толку многу преку ноќ, луѓето ќе бидат на поголем ризик од здравствените проблеми поврзани со топлината како што напредува летото“, објасни Ројс.

Метеоролозите на AccuWeather велат дека Источна Европа е област на континентот што е најмалку веројатно да доживее чести топлотни бранови во претстојната сезона. Севкупно, температурите веројатно ќе се движат блиску до просекот во текот на летните месеци низ Унгарија, Романија и Србија.

Сувото, топло лето може да го зголеми ризикот од пожари во Скандинавија

Се очекува летото да биде посуво и потопло - во споредба со просечното - низ северната половина на континентот, вклучувајќи ги Ирска, Велика Британија и Скандинавија.

„Постои ризик од повторување на 2018 година во Скандинавија, кога продолженото топло и суво време предизвика шумски пожари низ целиот регион“, рече Ројс. „Регионот не е создаден да се справува со такви временски услови.


Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)