14 Декември, 2019
0.0244

Девојката на убиениот Пино денеска седнува на обвинителна клупа

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2019

По една година од свирепото убиство, денеска бо Основниот кривичен суд денес започнува судењето за смртта на Пинета Секондо – Пино.

Под контроверзни услови 26-годишникот беше убиен на 11 декември минатата година, но тоа јавноста не го знаеше затоа што полицијата не можеше да го пронајде се додека случаен минувач не ги откри неговите остатоци во атарот на скопското село Љуботен откако претходно имало одрон.

Неговата девојка Анѓела Ѓорѓиевска (22) како обвинета за соучество во убиството денес ќе седне на обвинителна клупа и ќе се соочи со обвинителката Лидија Раичевиќ.

МВР на 31 мај годинава поднесе кривична пријава против Ѓорѓиевска и Али Фуркан, исто така од Скопје, кој ја извршил егзекуцијата и за време на истрагата се даде во бегство, по што МВР по него распиша меѓународна потерница.

Инаку, мајката на Пино половина година активно  бараше одговор за судбината со нејзиниот син.

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Мицкоски бара резолуција за јазикот

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда

ФОКУС НА ДЕНОТ: Администрацијата, Заев, министрите чистеа смет, Десковска ја предаде златната метла

ФОКУС НА ДЕНОТ: Администрацијата, Заев, министрите чистеа смет, Десковска ја предаде златната метла

Дескоска на Здравев му подари златна метла

Дескоска на Здравев му подари златна метла

Премиерот и министрите беа дел од „Администрацијата чисти со граѓанската организација ‘Не биди ѓубре’“

Премиерот и министрите беа дел од „Администрацијата чисти со граѓанската организација ‘Не биди ѓубре’“

ВМРО-НП e против тоа 80 отсто од амбасадорите да бидат дипломати од кариера

ВМРО-НП e против тоа 80 отсто од амбасадорите да бидат дипломати од кариера

На Ѓавато видливоста е намалена од 50 до 100 метри

На Ѓавато видливоста е намалена од 50 до 100 метри

Жена заврши во болница откако воз удри во автомобил

Жена заврши во болница откако воз удри во автомобил

Дождот ни го прочисти воздухот?

Дождот ни го прочисти воздухот?