24 Септември, 2020
0.2702

ДИК со обновени резултати: Колкава е предноста?

Објавено во: Македонија 16 Јули, 2020

Мртва трка меѓу двете поголеми коалиции - Државната изборна комисија со потешкотии ги објавува резултатите. Оттаму стасаа резултати од обработени 81,5 проценти 

Предност има коалицијата предводена од СДСМ - Можеме која има 36,46 проценти од гласовите, додека коалцијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ - Обнова за Македонија има 35,38 проценти. ДУИ има 10,84 отсто, а Алијанса на Албанците 8,44 проценти. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Долари пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Во Скопје нема да има настава со физичко присуство во ниту едно основно училиште, пред комјутери и средношколците

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата

Жерновски се прости од МНР и Владата: Му благодарам на Заев за шансата

По Вице, сега и Зоран Заев „го влече“ Николоски по судови

По Вице, сега и Зоран Заев „го влече“ Николоски по судови

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Циклон кон Македонија, од викендов драстична промена на времето

ВОНРЕДНА ПРОГНОЗА: Циклон кон Македонија, од викендов драстична промена на времето