26 Октомври, 2020
0.0206

Диме Велковски се враќа во Собранието - ќе биде пратеник и следните четири години

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2020

Диме Велковски се враќа како пратеник во Собранието. 

Тој е новиот пратеник од листата на пратеници на СДСМ и коалицијата „Можеме“, откако Дамјан Манчевски денеска си поднесе оставка од пратеничката функција. 

За верификација на мандатот на Велковски гласаа 82 пратеници, ниту еден не беше против или воздржан.

Диме Велковски беше пратеник на владејачката СДСМ и во претходниот пратеникчки состав, од 2016 до 2020 година. 

Тој беше на листата на пратеници на социјалдемократите во Првата изборна единица, но првично не влезе директно во Собранието, а сега со оставката на Манчевски, местото му е загарантирано во пратеничките клупи во следните четири годиони. 

На јавноста и е познат и по тоа што беше кандидат за градоначалник на општина Аеродром. 

Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица