21 Октомври, 2019
0.1460

Димитар Димовски имал дијареа, затоа Јанакиески не бил спроведен на судење

Објавено во: Македонија 11 Јули, 2019

Миле Јанакиески не бил спроведен на денешното судење за случајот „Топлик“ на СЈО за оштета на буџетот поради „Сончев град“, затоа што вториот обвинет во овој предмет, кој исто така се наоѓа во истражниот затвор Шутка, се пожалил на дијареа.

Димовски побарал лекарски преглед, а во меѓувреме судијата не можел да го дочека нивното спроведување навреме и го одложи рочиштето за 6 септември.

Судијата Осман Шабани изјави дека судот не добил информација зошто не биле реализирани барањата за спровод на обвинетите, а директорот на притворот Есад Рахиќ за „Макфакс“ рече дека го потпишал спроведувањето на Јанакиески но и дека не знае зошто тој не бил однесен на судење.

По извршениот лекарски преглед на Димовски, лекарот од истражниот затвор го одобрил спроводот.


Можеби ќе ве интересира

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

МИЦКОСКИ ПОТВРДИ: Техничкиот премиер ќе ја презеде Владата на 3 јануари

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите согласни дека Македонија нема алтернатива освен ЕУ, избори на 12 април

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

За Мицкоски арамилукот заврши, за Села 12 април е датум за промени

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Дали Оливер Спасовски ќе биде техничкиот премиер?

Договорен е датумот за избори

Договорен е датумот за избори

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

Пендаровски даде објаснување зошто е таков форматот на лидерската

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

АНКЕТА: Скоро 40 проценти од граѓаните го поддржуваат Договорот со Бугарија

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

Потребни ли се избори пред влезот во НАТО?

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ: Не размислуваме за некоја друга алтернатива