28 Мај, 2020
0.0472

Димитриеска-Кочоска: Нема да правам опструкции кога на Македонија и требаат пари

Објавено во: Финансии 03 Април, 2020

Нина Ангеловска, министерката за финансии, во синоќешното јавување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 ја пофали нејзината заменичка од опозицискиот табор во техничката влада Гордана Димитриеска-Кочоска дека во време на епидемија од коронавирусот ги потпишува сите документи без никакви опструкции.

- Гледаме да нема трошење на енергија непотребно и во тоа успеваме. Често брзината не дозволува на дневно ниво да комунцираме, но често сме во релација. Таа потпишува кратење на трошоците и задолжувањата. Да не го користиме периодот за политички поени. Сепак, немаме време да испиеме едно кафе на само, вели Ангеловска.

Димитриеска-Кочоска во истата емисија рече дека нема намера да не ги потпишува задолжувањата со високи суми, но и дека очекува владата да ги прифаќа предлозите на опозицијата додека трае вонредната состојба.

- Никој да нема дилема дека Гордана ќе направи опструкција по ова прашање. На Македонија и требаат пари. Предлог-уредбата за економски мерки денеска е испратена од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во следните денови очекувам да се разгледа, рече заменик-министерката за финансии.

Претходно, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, промовирајќи ги предлозите за економските мерки на владеачката партија во една прилика рече дека Димитриеска-Кочоска „дала збор“ дека ќе ги потпише најавените задолжувања од 600 милиони евра кај меѓународните финансиски институции во економското справување со штетите што ги предизвика КОВИД-19.

Можеби ќе ве интересира

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Интервју Јошевски: Финансиските друштва како банкарството од сенка ќе бидат финансиска поддршка за населението во пост-Ковид кризната иднина

Интервју Јошевски: Финансиските друштва како банкарството од сенка ќе бидат финансиска поддршка за населението во пост-Ковид кризната иднина