22 Март, 2018
0.0667

Димитров - Хоџа: Да им се даде по 10.000 евра на семејствата на осудените во „Диво Насеље“ не е во духот на градење европска иднина

Објавено во: Македонија, Балкан 11 Ноември, 2017

Mинистерот за надворешни работи,  Никола Димитров на денешната средба со министерката за европски прашања на Косово, Дурата Хоџа рече дека одлуката на косовската влада да им даде по 10.000 евра на семејствата на осудените во „Диво Насеље“ не е во духот на градење европска иднина за регионот засновано на владеење на правото, што е заеднички интерес на двете земји. 

На средбата фокусот беше ставен врз европската перспектива на двете држави и потребата од заеднички ангажман на патот кон ЕУ.

Соговорниците беа согласни дека регионот заслужува јасна и дофатлива европска перспектива и притоа изразија подготвеност за забрзување на реформските процеси и заемна поддршка во таа насока.

Косовската влада издвоила 219.000 евра за покривање на трошоците на семејствата на косовските државјани убиени и осудени во нередите во Диво Насеље во Куманово во 2015 година.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на седница на владата изјави дека секое семејство ќе добие по 10.000 евра. Средствата се извлечени од програмата „непредвидени трошоци“.

Оваа вест вчера ја објавија медиумите во регионот. 

Можеби ќе ве интересира

Каде наврна најмногу снег во Македонија?

Каде наврна најмногу снег во Македонија?

Снег во Македонија: Ова се патните правци каде треба да се внимава

Снег во Македонија: Ова се патните правци каде треба да се внимава

(ВИДЕО) Зошто струмичанецот го демолираше казиното „Сенатор

(ВИДЕО) Зошто струмичанецот го демолираше казиното „Сенатор

Нов инцидент со Стевчо Јакимовски

Нов инцидент со Стевчо Јакимовски

Грците исплашени дека ќе влеземе во НАТО и без решен спор?

Грците исплашени дека ќе влеземе во НАТО и без решен спор?

Брат Љубе влегува во кабинетот на премиерот Заев?

Брат Љубе влегува во кабинетот на премиерот Заев?

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Вечерва не се руши „Александар Македонски“, апелираат од Министерство за култура

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: СДСМ имаат разговори, но не се со криминално поведение

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години

Јанева: Не е лесно да се гонат такви моќници кои биле на власт 11 години