24 Февруари, 2020
0.0193

Димитров: Му се извинив на Мас за честите посети на Берлин

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2019

Хајко Мас, министерот за надворешни работи на Германија, денеска во Берлин одржа заедничка прес-конференција со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на која упати честитки, како што вели тој, до граѓаните на Северна Македонија за исполнетите услови да се отпочнат преговорите за членство во ЕУ.

„Сите услови се исполнети за почеток на преговори на ЕУ со Македонија. Промените се евидентни, а помеѓу Северна Македонија и Германија ќе продолжат да се градат мостови во иднина. Јасно е дека Северна Македонија припаѓа во Европа“, рече Мас пред јавноста.

Димитров е во Берлин, по посетата на Париз и Брисел, пред одлуката да се додели Датум за отпочнување на преговори со земјата во октомври, а македонскиот МНР наведе дека дури и му се извинил на Мас за честите посети на германската престолнина.

„Загубивме генерации поради политички проблеми и нерешавање на спорот со името со Грција. Направиве големи чекори  и во односите со Грција и со Бугарија, како и во градење на функционална либерална демократија, која е препознаена од Европската комисија. Вие ќе имате што да кажете за нас од 15 до 17 октомври. Ќе го направиме овој регион европски, а тоа е добро и за Германија. И во политичка и во европска смисла“, наведе Димитров.

Тој додаде дека Македонија и натаму со подеднаков интензитет ќе ја контролира јужната граница од нелегалната имиграција.

Можеби ќе ве интересира

Социјалдемократите вечерва почнале да ги кројат пратеничките листи

Социјалдемократите вечерва почнале да ги кројат пратеничките листи

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Повредените од Романовце се борат за живот, во Италија се шири коронавирусот

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

Средба Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

ПО НЕСРЕЌАТА ВО РОМАНОВЦЕ: Утре ден на жалост во Куманово

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

Се вклучува ли алармот: Филипче порача да не се патува во Италија

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

ВМРО-ДПМНЕ започнува со протести, утре и опозицијата ќе маршира за правда

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Блерта Поцеста што си го масакрираше семејството во Дебар ќе сведочи за убиството на Пино

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Клиниката во Штип ќе биде база за изолација на евентуално заразените од корона во Македонија

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал

Милошоски: Заев ако не лаже, нека каже кој го снимал