21 Февруари, 2019
0.2425
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Димитров одговори дали ќе има мигранти на македонска територија

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2018

Балканските земји кои не се дел од ЕУ, не може да се искористат за да се одвратат мигрантите, кажа шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во интервју за водечкиот германски дневен весник „Дие Велт“.

Вели дека информациите за создавање на дополнителни центри во нашиот регион се шпекулации. 

„Ние никогаш не сме добиле формално барање. Не можете да побарате од балканските земји да сносат таков товар, ако не се дел од ЕУ. Мислам дека ќе бидеме многу цврсти по ова прашање. Ние ќе ја покажеме нашата целосна солидарност, но тогаш кога ќе станеме дел од ЕУ. Унијата не може да го користи Балканот за одвраќање на бегалците. Како што кажавме, ние сме транзитна земја. Оние кои ќе пристигнат кај нас, потоа продолжуваат кон земјите-членки на ЕУ“- вели Димитров.

Коментирајќи ја улогата на европските земји во затворањето на т.н. балканска рута, Димитров потврди дека во моментов ситуацијата со мигрантите на Балканот е поинаква.

Можеби ќе ве интересира

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Mицкоски до Заев: Македонија ќе ти врати за сите недела кои што и ги направи

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Денеска Собранието му го одзима имунитетот на Вељаноски?

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Мицкоски до Заев: Сети се на Милошевиќ, на Чаушеску, и тие мислеа дека се недопирливи

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Ако патувате во Грција, нема повеќе листови на граница

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

Мицкоски: Се апси врз основа на рекла казала

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maкедонија ја „тресат“ апсења, Бугарија го ратификуваше Протоколот

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ: Дали Јанакиески и Ристовски на 27 април давале наредби како што тврдеше Нинџа?

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

ДОСИЕ ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Првиот меѓу еднаквите заврши како осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“

Екс премиерот Груевски осомничен за „крвавиот четврток“