18 Јули, 2018
0.4242
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

Димитров одговори дали ќе има мигранти на македонска територија

Објавено во: Македонија 12 Јули, 2018

Балканските земји кои не се дел од ЕУ, не може да се искористат за да се одвратат мигрантите, кажа шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во интервју за водечкиот германски дневен весник „Дие Велт“.

Вели дека информациите за создавање на дополнителни центри во нашиот регион се шпекулации. 

„Ние никогаш не сме добиле формално барање. Не можете да побарате од балканските земји да сносат таков товар, ако не се дел од ЕУ. Мислам дека ќе бидеме многу цврсти по ова прашање. Ние ќе ја покажеме нашата целосна солидарност, но тогаш кога ќе станеме дел од ЕУ. Унијата не може да го користи Балканот за одвраќање на бегалците. Како што кажавме, ние сме транзитна земја. Оние кои ќе пристигнат кај нас, потоа продолжуваат кон земјите-членки на ЕУ“- вели Димитров.

Коментирајќи ја улогата на европските земји во затворањето на т.н. балканска рута, Димитров потврди дека во моментов ситуацијата со мигрантите на Балканот е поинаква.

Можеби ќе ве интересира

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Грците ги бараат имињата на бизнисмените кои плаќале за протести, што вели Заев?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?

Какви договори ќе потпише Заев со Грција?

Потврдена казната на Талевска

Потврдена казната на Талевска

На повеќе улици дефекти го прекинаа водоснабдувањето

На повеќе улици дефекти го прекинаа водоснабдувањето

Обвинителството реши за што ќе го обвини градоначалникот Стојчев

Обвинителството реши за што ќе го обвини градоначалникот Стојчев

Илчо Ѓорѓиоски ја напушта Фудбалската федерација на Македонија

Илчо Ѓорѓиоски ја напушта Фудбалската федерација на Македонија

Започна поставувањето на славната изјава на Тито кај „Стара железничка“

Започна поставувањето на славната изјава на Тито кај „Стара железничка“

(ФОТО) Патувања на кои барем еднаш во животот треба да отидете

(ФОТО) Патувања на кои барем еднаш во животот треба да отидете